10 produktów, których będzie brakować na półkach sklepowych w USA w 2023 roku

Jak podają ekonomiści, oprócz inflacji i recesji będziemy musieli stawić czoła poważnym niedoborom żywności w 2023.

Oto 10 produktów, których odczujemy braki w tym roku:

1. Wołowina

Susza w Teksasie jest jednym z czynników, które przyczynią się do mniejszej ilości wołowiny w sprzedaży. Dane z Beef Magazine pokazują, że w tym roku konsumpcja spadnie o 5,6%, najwyższy spadek od 40 lat.

2. Sałata

Dwoma głównymi powodami stojącymi za nadchodzącym brakiem sałaty są pogoda i robactwo. Trzeci powód, który podaje wielu farmerów z południa to migranci niszczący plony podczas nielegalnego przekraczania granicy.

3. Pomarańcze

Zeszłoroczne hurgany przyniosły tak silne wiatry i ulewy, że zniszczyły dużą część upraw. Według Florida Department of Citrus, rolnicy z Florydy wyprodukują o 51% mniej pomarańczy niż w zeszłym sezonie.

 

4. Olej

Powodem są konflikty wojenne. Brookings Institution podał, że ponad 70% tylko nasion słonecznika i oleju słonecznikowego na świecie produkowanych jest w krajach, które są w stanie wojny. Większość roślin oleistych jest zbierana w Rosji i na Ukrainie.

5. Jaja

Braki jaj na półkach sklepowych związane są jedną z największych epidemii ptasiej grypy w historii Ameryki w 2022 roku. W zeszłym roku zabito prawie 50 milionów kur z tego powodu.

6. Pomidory

Według Departamentu ds. Wyżywienia i Rolnictwa, 33% krajowych warzyw oraz 75% owoców i orzechów pochodzi z Kalifornii. Niestety susze i wyniszczające pożary mają duży wpływ na plony. Departament Rolnictwa USA poinformował, że brak deszczu jest szczególnie dotkliwy dla hodowców pomidorów i w tym roku będzie o 2% mniej pomidorów w stosunku do roku poprzedniego.

7. Mieszanka dla niemowląt

W tym roku będzie trwał niedobór mieszanek dla niemowląt. Jest to następstwem problemów z produkcją w firmie Abbott, która na początku 2022 roku wstrzymała produkcję i wydała masową akcję wycofywania produktów ze sklepów.

 

8. Masło i mleko

Jednym z głównym powodów stojących za nadchodzącymi brakami mleka i masła jest brak siły roboczej. Mniej ludzi do pracy, mniej mleka i masła.

9. Kukurydza

Według USDA rolnicy posadzili o 4% mniej kukurydzy niż w latach poprzednich. Oznacza to 3,7 miliona akrów zasianych kukurydzą mniej. Spadek ten może doprowadzić do poważnych braków kukurydzy na półkach.

10. Oliwa z oliwek

Bakteria niszcząca drzewa pochodzenia latynoamerykańskiego, Xylella fastidiosa, trafiła do Puglia we Włoszech. To tam wytwarzane jest 12% światowej produkcji oliwy z oliwek. W ciągu ostatniego roku bakteria zainfekowała 33% z 60 milionów drzew oliwnych w okolicy. Dodatkowo upały w Hiszpanii dziesiątkują plony. Jak podaje Bloomberg, światowa produkcja oliwy z oliwek spadnie w tym roku o 11%.

Czego zazdroszczą nam Amerykanie? (SONDA)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię