100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, przedstawiciel tragicznego pokolenia „Kolumbów”.

Pierwsze wiersze Krzysztof Kamil Baczyński pisał jeszcze w czasach gimnazjum, do którego uczęszczał razem z legendami polskiej konspiracji, Tadeuszem Zawadzkim „Zośką” i Janem Bytnarem „Alkiem”. Jest twórcą ponad 500 utworów, część z nich cieszy się olbrzymią popularnością do dziś, między innymi dzięki wykorzystywaniu ich przez wykonawców poezji śpiewanej. Utwory Baczyńskiego są mocno związane z tragedią pokolenia „Kolumbów”, pokolenia straconego – uważa historyk, doktor Szymon Niedziela. „Nie mógł poświęcić się pięknu i miłości. Przyszła wojna ze swoim zupełnie innym kodeksem etycznym, który każe zabijać w imię ideałów” – powiedział historyk.

 

Krzysztof Kamil Baczyński – podobnie jak jego ojciec – chciał być żołnierzem. Był idealistą, który pomimo wątłego zdrowia marzył o walce. „Walczył i zginął jak żołnierz” – zaznacza historyk. „Przede wszystkim astma, która wyklucza aktywność fizyczną. Do tego dochodziły problemy kardiologiczne i zagrożenie gruźlicą. Ale zwyciężył duch, zwyciężyła chęć bycia żołnierzem” – powiedział doktor Szymon Niedziela. Historyk podkreślił, że Krzysztof Kamil Baczyński – mimo swojego wątłego zdrowia – brał udział w akcjach podziemia, między innymi w 1944 roku uczestniczył w sabotażu kolejowym na trasie Tłuszcz-Urle, gdzie wysadzono tory.

Poeta zginął od kuli snajpera 4 sierpnia 1944 roku. Miał 23 lata. Rok 2021 Sejm ustanowił rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię