Unia Europejska wprowadza “wizy” dla Amerykanów

0
1005
źródło: pixabay.com

Koniec wolnej amerykanki. Od 2021 roku obywatele Stanów Zjednoczonych będą musieli posiadać zezwolenie na podróż do strefy Schengen. Wszystko w ramach nowego programu wdrażanego przez Unię Europejską. System informacji podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) ma m.in. poprawić bezpieczeństwo i zapobiegać nielegalnej imigracji.

Choć amerykańskie media straszą wprowadzeniem wiz to w praktyce system ETIAS zakłada, że obywatele państw trzecich, którzy obecnie są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do strefy Schengen, będą musieli ubiegać się o zezwolenie na podróż.

Cały proces będzie uproszczony, więc nie trzeba będzie odwiedzać żadnej ambasady. Dokumenty będą wydawane w internecie. Nie za darmo – każdy ma kosztować 7 euro.

Po wypełnieniu odpowiedniej aplikacji dane z każdego wniosku będą porównywane z bazami Interpolu i Unii Europejskiej. Zgoda na podróż wydawana będzie automatycznie. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak przeanalizowanie danych przez uprawnione do tego służby.

Zezwolenie na podróż nie będzie oznaczać zgody na wjazd i pobyt w Unii Europejskiej. Podobnie jak przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych – ostateczną decyzję będzie podejmować straż graniczna.

Decyzja o zgodzie na podróż ma być wydawana do 96 godzin od chwili złożenia wniosku. Proces może się wydłużyć, jeżeli system będzie potrzebował dodatkowych informacji – o kolejne 96 godzin od czasu ich dostarczenia. Każde zezwolenie będzie ważne trzy lata lub do końca ważności zadeklarowanego dokumentu podróży.

Nowe przepisy wejdą w życie po przegłosowaniu ich w Parlamencie Europejskim i zatwierdzeniu przez Radę Unii Europejskiej. ETIAS obejmie obywateli kilkudziesięciu państw, m.in. USA, Izraela, Korei Południowej czy Japonii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię