Zamach w Nowej Zelandii. Co najmniej 49 osób nie żyje

Co najmniej 49 osób nie żyje a 48 jest rannych – to bilans zamachu terrorystycznego, do którego doszło w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że: „Można to opisać tylko jako atak terrorystyczny” i że to jeden z „najczarniejszych dni w historii kraju”- cytuje jej słowa Associated Press.

Do strzelaniny doszło o 14.45 czasu lokalnego w meczecie Masdżid Al-Nur i o 16.00 czasu lokalnego w meczecie Masdżid Linwood, położonych na przedmieściach Christchurch. Czterej sprawcy zamachu zostali zatrzymani. Wśród nich jest trzech mężczyzn i jedna kobieta.

Nagranie ze strzelaniny było transmitowane przez jednego z terrorystów i można je znaleźć na portalach społecznościowych.

Świadkowie zamachu cytowani przez lokalne media informują, że w przypadku pierwszego zamachu do meczetu wszedł mężczyzna ubrany w „stylu wojskowym”. Wybierał przypadkowe osoby i do nich strzelał. Jak informuje agencja Reutera mężczyzna miał na sobie hełm i kamizelkę kuloodporną. Był blondynem o jasnej karnacji.

Z całego świata do Nowej Zelendii płyną kondolencje. Wyrazy współczucia przekazał m.in. prezydent USA Donald Trump:

Głos w sprawie zabrał również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: „Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia. Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność” – napisał na Twitterze:

Depeszę kondolencyjną wystosował prezydent Polski Andrzej Duda:

I prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin:

Według świadków strzelanina trwała od 10 do 15 minut.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię