Godzina dla Ziemi. Na godzinę zgasną światła

Wszystko zaczęło się w 2007 roku w Sydney. To wtedy ponad 2 miliony osób rozpoczęło akcję Godzina dla Ziemi. Dziś o 20:30 na całym świecie zgasną światła w domach i biurach. 

Godzina dla Ziemi to pomysł organizacji World Wide Fund for Nature (WWF). Coroczna akcja ma skłonić do refleksji nad zmianami klimatu.

Inicjatywa przyjęła się na całym świecie. W 2008 roku w Godzinie dla Ziemi wzięło udział 50 milionów osób z 370 miast. Dwa lata później padł rekord – w akcję zaangażowało się ponad 4,5 tys. miast ze 128 krajów. Na godzinę wyłączono oświetlenie m.in. Wieży Eiffla w Paryżu, mostu Golden Gate w San Francisco i Opery w Sydney.

Godzina dla Ziemi ma wielu przeciwników. Krytycy twierdzą, że nagłe wyłączenie wielu odbiorników prądu może doprowadzić do uszkodzenia sieci energetycznej. Mimo tego incjatywa WWF wpisała się już na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń w roku. Nie chodzi tu bowiem o oszczędność prądu lecz o zwrócenie uwagi na to, jak kruche jest środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią. I o które (często) w ogóle się nie troszczymy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię