Historyczny dzień! Pierwsze zdjęcie czarnej dziury (NA ŻYWO)

źródło: eventhorizontelescope.org

Ten dzień przejdzie do historii. Astrofizycy pokazali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Ustrzelił ją Teleskop Horyzontu Zdarzeń w samym środku galaktyki M87.

Do dziś czarne dziury były tylko hipotetycznymi obszarami czasoprzestrzeni. Wizje czarnych dziur przelewali na papier artyści. Ich modele tworzyli graficy komputerowi. To była teoria.

Dzięki grupie naukowców z międzynarodowego projektu Event Horizon Telescope (EHT) udało się udowodnić istnienie czarnych dziur. Opublikowane zdjęcie to efekt dwuletniej, mrówczej pracy

Sfotografowana czarna dziura jest gigantyczna – 3 miliony razy większa od Ziemi i znajduje się 55 milionów lat świetlnych od naszej planety, w galaktyce M87, zwanej także „Panną A”. Heino Falcke z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen przyznał, że czarna dziura przypomina ognisty krąg. Jej średnica wynosi 100 miliardów kilometrów a jej masa jest 6,5 miliarda razy większa od masy Słońca.

Naukowcy od lat próbowali sfotografować czarną dziurę – do dziś bezskutecznie. Jak ekspertom udało się dokonać niemożliwego? Dzięki globalnemu przedsięwzięciu – badacze korzystali z 11 obserwatoriów astronomicznych na całym świecie. Upraszczając stworzyli teleskop wielkości Ziemi.

Czarna dziura, jak wyjaśnia Wikipedia to obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic (łącznie ze światłem) nie może opuścić. Zgodnie z ogólną teorią względności, do jej powstania niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Nazywa się ją „czarną”, ponieważ pochłania całkowicie światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego, zupełnie jak ciało doskonale czarne w termodynamice.

Ekipa EHT rozpoczęła badania nad czarnymi dziurami w 2006 roku. Luciano Rezzolla z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie powiedział wprost:

Zdjęcie jest dowodem na to, że istnieją czarne dziury i horyzont zdarzeń

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię