Nowy polski odrzutowiec wzbił się w powietrze

źródło: flaris.pl

FLARIS FLAR 1 to nowy polski samolot odrzutowy. Ultralekki i stosunkowo tani – kosztuje około 1,5 mln euro. Testowy lot już za nim.

Za polskim odrzutowcem stoi firma Metal-Master z prezesem Rafałem Ładzińskim na czele. Są już pierwsi chętni na zakup maszyny. Wśród nich m.in. wokalista zespołu Iron Maiden, Bruce Dickinson. Co więcej muzyk wraz z firmą Metal-Master planują współpracę w sprzedaży Flarisów w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy lot testowy maszyny odbył się kilka dni temu i przebiegł pomyślnie:

– Była to trudna próba samolotu oraz całego zespołu FLARIS TEAM – mówi Dyrektor Programowy Flaris, mgr inż. Rafał Ładziński. -Trudność polega na tym, że FLARIS LAR1 nie ma wzorca. Jest samolotem o nowatorskiej konfiguracji płatowca.

Jak informuje producent FLARIS LAR 1 jest alternatywą dla zatłoczonych autostrad i czasochłonnych lotów samolotami rejsowymi. To po prostu nowoczesny środek transportu. FLARIS LAR 1 nie potrzebuje skomplikowanej infrastruktury lotniczej – startuje z 200-metrowa pasa, ma składane skrzydła i w dodatku można nim latać z licencją turystyczną w kieszeni.

Co więcej samolot jest lekki – waży tylko 700 kg, wytrzymały i szybki – lata z prędkością przelotową 700 km/h. Odrzutowiec zabiera na pokład do 4 pasażerów. Podobno Flarisem zainteresowane jest polskie wojsko.

Wnętrze Flarisa przypomina luksusową limuzynę. Można się pokusić o stwierdzenie, że Flaris jest samolotem rodzinnym.

FLARIS FLAR 1 / materiały prasowe

– Flaris jest najmniejszym, najszybszym i najbardziej zaawansowanym odrzutowcem dyspozycyjnym, który tworzy nową klasę HPJ (High Speed Personal Jet). Jest bezkonkurencyjnie bezpieczny ze względu na charakterystyki szybowcowe i ratunkowy system spadochronowy – zapewnia Rafał Ładziński, pomysłodawca i producent odrzutowca

FLARIS FLAR 1 / materiały prasowe
Więcej o projekcie tu i tu.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię