Wielkanocne zwyczaje na świecie

Jakie nietypowe tradycje towarzyszą świętom wielkanocnym? Sprawdziliśmy.

Finlandia

Mieszkańcy Finlandii urządzają sobie w Wielkanoc… Halloween. Dzieci przebierają się za wiedźmy i chodzą po domach zbierając słodycze.

Norwegia

Norwegowie święta wielkanocne spędzają szusując na nartach i czytając kryminały.

Dania

Duńczycy oddają się poezji. I wcale nie czytają cudzych wierszy, lecz piszą je samodzielnie. W dodatku każdy wiersz okraszony jest zagadką – trzeba zgadnąć, kto jest jego autorem.

Australia

Każdy, kto zdecyduje się na spędzenie Wielkanocy w Australii, musi liczyć się z kalorycznym szaleństwem. W Australii królują czekoladowe jajka. I trzeba się trochę nagimnastykować, żeby je znaleźć. Łakocie ukrywane są w ogrodzie. Wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej czekoladowych jajek.

Afryka

Tam z kolei dominują własnoręcznie zrobione i zdobione motyle. To „vitenge” i „kanga” wykonywane z liści bananowca. Po mszy świętej parafianie tańczą pod kościołem. W niektórych regionach Afryki wierni celebrują Wielkanoc z rodzinami i przyjaciółmi tuż obok kościołów.

Włochy

Włoska Wielkanoc niewiele różni się od polskiej. Zakochani w rodzinie Włosi celebrują święta przy suto zastawionych stołach. Nie może zabraknąć ciasta w kształcie gołębia (Colomba) i baraniego rosołu z pierożkami. Co warte podkreślenia we Włoszech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów.

Wielka Brytania

Brytyjczycy spędzają Wielkanoc na zabawie. Na Wyspach Brytyjskich odbywają się zawody w toczeniu jajek – Egg Rolling. Zasady są proste – zwycięża ten, którego jajko w całości dobrnie najdalej. Toczeniem jaj zarazili się także Amerykanie. W wielkanocną niedzielę na ulicach brytyjskich miast można spotkać kolorowych przebierańców w słomianych kapeluszach. Puby pękają w szwach – znani ze swojej pracowitości Brytyjczycy święta najchętniej spędzają poza domem.

Niemcy

Ci z kolei mają bzika na punkcie czekoladowych zajączków. Słodkości królują w każdym niemieckim domu. Wielkie, duże, średnie, małe i malutkie – w kolorowych złotkach rozstawiane są dosłownie wszędzie. Niemieckie dzieci także szukają jaj, ale nie czekoladowych, tylko pisanek. W Niemczech przystraja się pisankami drzewa. To Ostereierbaum – wielowiekowa tradycja. Najsłynniejsze wielkanocne drzewko to Saalfelder Ostereierbaum. Jabłonka Voltera Krafta jest przystrajana od ponad pół wieku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię