Cenzura w Polsce. „Gorszące” banany wróciły do muzeum

źródło: Facebook.com, Matylda Damięcka

Weekend w Polsce upłynął pod znakiem bananów. W piątek z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały usunięte prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry. „Sztuka konsumpcyjna” i „Pojawienie się Lou Salome” miały mieć, według Ministerstwa Kultury, „gorszący” charakter – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Według dyrektora Muzeum Narodowego prof. Jerzego Miziołka banany „rozpraszały młodzież”.

„Obie artystki są uznanymi twórczyniami o międzynarodowej sławie, a ich sztuka opisywana jest nie tylko w specjalistycznych wydawnictwach, ale również w podręcznikach dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. O wadze pracy „Sztuka konsumpcyjna” nie trzeba chyba mówić…” – podkreśla Jan Przypkowski z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Decyzja o usunięciu wystawy z Muzeum Narodowego wywołała burzę w internecie. Na portalach społecznościowych pojawiły się dziesiątki zdjęć gwiazd jedzących banany. Głos w sprawie zabrali m.in. Kuba Wojewódzki, Magda Cielecka, Matylda Damięcka i Andrzej Saramonowicz:

W poniedziałek dyrektor Muzeum Narodowego prof. Jerzy Miziołek podjął decyzję o przywróceniu wystawy:

Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce. Misją Muzeum Narodowego w Warszawie jest prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych, co w sytuacji bardzo ograniczonych warunków lokalowych powoduje, iż muszą następować kreatywne zmiany. Z respektem należnym każdemu obiektowi muzealnemu zarówno te prace, jak i inne, trafią na pewien czas do magazynu, by ustąpić miejsca innym. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych – napisał w oświadczeniu.

Prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry to część wystawy pt. „Widoczne Niewidoczne”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię