Apple zamknie sklep iTunesa. To koniec pewnej epoki

źródło: Envato Elements

iTunes zrobił swoje, iTunes może odejść. Serwis, który zrewolucjonizował przemysł muzyczny na świecie niebawem przestanie istnieć – donosi Bloomberg.

Apple nie potwierdziło jeszcze rewelacji Bloomberga. Prawdopodobnie gigant z Cupertino zrobi to podczas corocznej konferencji prasowej dla deweloperów i programistów. Spotkanie jest zaplanowane na poniedziałek 10 czerwca.
Jeśli informacje o planowanym zamknięciu iTunes Store się potwierdzą, nastąpi koniec pewnej epoki. Bez cyfrowego jarmarku z nadgryzionym jabłkiem rynek muzycznym wyglądałby zupełnie inaczej. Apple zapoczątkowało prawdziwą rewolucję w branży, a koniec tej rewolucji rozpoczął się w 2013 roku. Wtedy po raz pierwszy przychody ze sprzedaży plików muzycznych spadły – z 1,34 do 1,26 mld dol., a sprzedaż całych albumów w formacie mp3 o 0,1 proc.

iTunes Store został oficjalnie otwarty 28 kwietnia 2003 roku. W cyfrowym sklepie można kupić teledyski, gry wideo, programy telewizyjne i aplikacje muzyczne – przypomina Ameryka po Polsku. Przez pierwszych 5 lat działalności iTunes Store sprzedał ponad 2 miliardy piosenek. 

W sierpniu 2007 roku sprzedaż w iTunes Store stanowiła już 80 proc. światowej sprzedaży muzyki przez internet. 

W bibliotece sklepu iTunesa jest obecnie ponad 13 miliardów piosenek.

Co w zamian?

Jak donosi Bloomberg sklep iTunesa zostanie zastąpiony przez trzy zupełnie nowe aplikacje – do odtwarzania muzyki, podcastów i do oglądania telewizji. Apple skupia się zatem na wyspecjalizowaniu poszczególnych form internetowej aktywności. Sklep online z napisem „mydło i powidło” okazał się dla giganta z Cupertino nieopłacalny.

Co z zasobami iTunes Store i obecnymi użytkownikami?

Biblioteka iTunesa prawdopodobnie trafi do aplikacji Apple Music. Wszystko zostanie w rodzinie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię