Legalizacja marihuany: Co warto wiedzieć?

źródło: pixabay.com

Od 1 stycznia 2020 roku marihuana będzie legalna w stanie Illinois. Legalizacja została przegłosowana przez senat i stanową Izbę Reprezentantów. Gubernator J.B. Pritzker zapowiedział, że podpisze ustawę.

Tylko w pierwszym roku obowiązywania przepisów stan Illinois ma zarobić co najmniej 57 milionów dolarów na sprzedaży marihuany – przypomina Ameryka po Polsku.

Kto będzie mógł kupić marihuanę?

Sprzedaż marihuany będzie obwarowana podobnymi restrykcjami, co sprzedaż alkoholu. Marihuanę będzie mógł kupić każdy, kto ukończy 21. rok życia. Trawka będzie sprzedawana w licencjonowanych punktach. W ciągu najbliższych dwóch lat w Illinois powstanie do 295 punktów sprzedaży marihuany. O ich lokalizacji będą decydować samorządy. Tylko osoby uczestniczące w programie medycznej marihuany będą mogły hodować konopie (do pięciu roślin) w domu.

Jaka ilość marihuany będzie legalna?

Każdy mieszkaniec stanu Illinois będzie mógł legalnie posiadać do 30 gramów marihuany i do 5 gramów destylatu THC. Osoby zamieszkujące poza Illinois będą mogły legalnie posiadać odpowiednio do 15 gramów suszu i 2,5 gramów destylatu THC.

Gdzie będzie można palić marihuanę? 
Legalnie będzie można palić we własnym domu i w pot shopach – wyjaśnia Ameryka po Polsku.

Zakaz palenia marihuany będzie obowiązywał:

  • we wszystkich miejscach użyteczności publicznej (parki, ulice, itd.)
  • podczas prowadzenia pojazdów
  • w szkołach za wyjątkiem osób, które uczestniczą w programie medycznej marihuany
  • w obecności osób, które nie ukończyły 21. roku życia
  • w pobliżu oficerów policji i straży pożarnej na służbie
  • w pobliżu kierowców autobusów szkolnych

Ile będzie kosztować marihuana?

Produkty o zawartości THC (tetrahydrokannabinolu – substancji psychoaktywnej) poniżej 35 proc. będą obłożone 10-procentowym podatkiem. Na produkty, w których stężenie THC będzie wyższe – zostanie nałożony podatek w wysokości 25 proc. W stanie Kolorado 1 gram szuszu marihuany kosztuje średnio 10-12 dolarów. W Illinois należy się spodziewać podobnych cen.

Marihuana w Illinois będzie legalna

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię