Aborcja w Illinois legalna do trzeciego trymestru ciąży. Gubernator podpisał ustawę

źródło: Envato Elements

Gubernator J.B. Pritzker, zgodnie z zapowiedzią, podpisał ustawę Reproductive Health Act, która legalizuje aborcję na życzenie. W myśl nowych przepisów przerywanie ciąży w stanie Illinois będzie możliwe nawet w trzecim trymestrze.

W maju parlament stanowy poparł liberalizację przepisów aborcyjnych. Już wtedy J.B. Pritzker zapowiedział, że podpisze ustawę.

Nowe przepisy wyłączają odpowiedzialność karną lekarzy, którzy wykonują zabiegi przerywania ciąży, nawet w trzecim trymestrze. Firmy ubezpieczeniowe będą musiały pokrywać koszty aborcji.

– Podczas gdy rośnie liczba stanów, które wdrażają przepisy pro-life, Illinois swoimi działaniami ściga się z Nowym Jorkiem – powiedziała Jill Stanek, pielęgniarka i przeciwniczka liberalizacji przepisów aborcyjnych – to nienarodzone dzieci i ich matki za to zapłacą – dodała.

Według zwolenników zmian w przepisach przerywanie ciąży w końcowym trymestrze jest stosowane tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Nowe prawo aborcyjne w Illinois jest jednym z najbardziej liberalnych w Stanach Zjednoczonych. Według gubernatora czyni to Illinois „najbardziej postępowym stanem” w dziedzinie planowania rodziny.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię