Gubernator postawił kropkę nad „i”. Marihuana legalna w Illinois

źródło: pixabay.com

Zgodnie z zapowiedzią gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker podpisał ustawę legalizującą posiadanie i używanie marihuany. Znowelizowane przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Ustawa Cannabis Regulation and Taxation Act zakłada, że osoby powyżej 21. roku życia będą mogły zgodnie z prawem kupować trawkę w licencjonowanych punktach sprzedaży. Każdy mieszkaniec Illinois będzie mógł posiadać do 30 gramów suszu. Turyści – połowę tej ilości.

Co więcej sprzedaż marihuany będzie obwarowana podobnymi restrykcjami, co sprzedaż alkoholu. Marihuanę będzie mógł kupić każdy, kto ukończy 21. rok życia. Trawka będzie sprzedawana w licencjonowanych punktach. W ciągu najbliższych dwóch lat w Illinois powstanie do 295 punktów sprzedaży marihuany. O ich lokalizacji będą decydować samorządy. Tylko osoby uczestniczące w programie medycznej marihuany będą mogły hodować konopie (do pięciu roślin) w domu.

Amnestia

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które w przeszłości zostały skazane za posiadanie marihuany, będą oczyszczone z zarzutów. Warunek brzegowy – nie więcej niż 30 gramów marihuany. Wszyscy przyłapani z większą ilością trawki (do 500 gramów) będą mogli się starać o warunkowe zawieszenie kary, a decyzję w każdym przypadku podejmie sąd.

Zakaz konsumpcji marihuany będzie obowiązywał:

– we wszystkich miejscach użyteczności publicznej (parki, ulice, itd.)
– podczas prowadzenia pojazdów
– w szkołach za wyjątkiem osób, które uczestniczą w programie medycznej marihuany
– w obecności osób, które nie ukończyły 21. roku życia
– w pobliżu oficerów policji i straży pożarnej na służbie
– w pobliżu kierowców autobusów szkolnych

Czytaj więcej:

Marihuana w Illinois będzie legalna

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię