Korzystasz z komórki za kółkiem? Możesz stracić prawo jazdy

źródło: Envato Elements

Koniec taryfy ulgowej dla kierowców, którzy korzystają z telefonów komórkowych za kółkiem. Od 1 lipca w Illinois posypią się kary. 

Każdy kierowca, który zostanie przyłapany na korzystaniu z komórki podczas jazdy samochodem dostanie mandat w wysokości 75 dolarów. Recydywiści zapłacą więcej – 100 dol. za drugim razem, 125 – za trzecim. Kolejne wpadki będą kosztować po 150 dol. każda.

Ale to nie wszystko. Kierowcy, którzy trzykrotnie w ciągu roku złamią zakaz korzystania z telefonów komórkowych za kółkiem, tymczasowo stracą prawo jazdy.

Według ekspertów korzystanie ze smartfonów w trakcie prowadzenia pojazdów jest równie niebezpieczne, co jazda na podwójnym gazie. Osoby, które korzystają z telefonów za kółkiem są czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko spowodowania wypadku od tych, którzy skupiają swoją uwagę tylko na prowadzeniu samochodu.

Rozmowa telefoniczna albo jakakolwiek inna czynność, którą wykonujemy korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu, rozprasza naszą uwagę. Upraszczając – mamy do dyspozycji jedną rękę mniej, a od tego może zależeć nasze życie.

Choć złośliwi twierdzą, że trzymanie telefonu komórkowego za kółkiem nie różni się niczym od trzymania butelki z napojem czy zajadania kanapek w trakcie jazdy, to policja raczej takiego tłumaczenia nie kupi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię