Który paszport do Polski? Wyjaśniamy

amerykapopolsku.com

Z którym paszportem lecieć do Polski? Co do zasady i zgodnie z przepisami polscy obywatele, którzy jednocześnie są obywatelami innego państwa (np. Stanów Zjednoczonych) podczas przekraczania granicy Polski powinni się posługiwać ważnym polskim paszportem. Stosowna informacja pojawiła się m.in. na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Zdarzają się przypadki, że Straż Graniczna nie pozwala na przekroczenie granicy RP obywatelom polskim z podwójnym obywatelstwem, którzy nie posługują się ważnym polskim paszportem. Straż Graniczna może tak postępować, ale nie musi.

„Przypominamy, iż polscy obywatele posiadający również inne obywatelstwo powinni posługiwać się ważnym polskim paszportem podczas przekraczania granicy RP” – czytamy na stronie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Ambasada USA w Warszawie przypomina, że: „Obywatele USA powinni przekraczać granicę Stanów Zjednoczonych w obydwie strony na podstawie amerykańskiego paszportu. Natomiast osoby z polskim obywatelstwem powinny przekraczać granice Polski na podstawie polskiego paszportu„.

Straż Graniczna wyjaśnia

Jeśli pomimo posiadania obywatelstwa polskiego, osoba będąca jednocześnie obywatelem innego państwa zdecyduje się na legitymowanie się dokumentem podróży wydanym przez władze tego państwa, to powinna mieć na uwadze, iż w takiej sytuacji będą dotyczyły jej przy przekraczaniu granicy RP wymogi, jakie powinni spełnić obywatele państw trzecich. Przykładowo ograniczony będzie czas dozwolonego pobytu w RP (czyli 90 dni w okresie 180-dniowym), którego przekroczenie będzie uznane za naruszenie prawa skutkujące sankcjami – informuje Straż Graniczna.

Odmiennie jednak będzie traktowana osoba legitymująca się dokumentem podróży wydanym przez władze państwa trzeciego, która sama przy odprawie paszportowej aktywnie powoła się na fakt posiadania polskiego obywatelstwa.

W takiej sytuacji funkcjonariusz Straży Granicznej będzie zobowiązany do traktowania takiej osoby wyłącznie jak polskiego obywatela. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późn. zm.) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”.

Konsekwencją powyższego będzie konieczność okazania polskiego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

Straż Graniczna zaleca

Mając na uwadze obowiązujące przepisy i nasze dążenie do zapewnienia przekraczającym granicę sprawnej odprawy paszportowej, uprzejmie sugerujemy osobom posiadającym oprócz obywatelstwa polskiego również obywatelstwo innego państwa, a w przyszłości zamierzającym odbyć podróż do Polski, aby z odpowiednim wyprzedzeniem podjęły kroki zmierzające do uzyskania polskiego dokumentu paszportowego.

źródło: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Ambasada USA w Warszawie, Straż Graniczna

2 KOMENTARZE

  1. Moze dodatkowy trening dla rodzin mieszanych? To paranoja kiedy chcieli mnie rozdzielic (polski) z moimi malymi dziecmi (amerykanski) , powiedzial mi ze powinnam byc w innej lini a dzieci w innej-powiedzialam ze nie puszcze dzieci samych, to wtedy zarowka mu sie zaswiecila ze faktycznie, how about a common sense ? A nie roboty na tej strazy.

  2. Cytat- “Przypominamy, iż polscy obywatele posiadający również inne obywatelstwo powinni posługiwać się ważnym polskim paszportem podczas przekraczania granicy RP” – czytamy na stronie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. — Koniec cytatu. Jesli Polska mniala by zniesiine Visa to tak w przeciwnym wypadku .Obywatel Polski i USA nie moze wyleciec na Paszport z Polski do USA .Co inego Green Card visa czy wbita pieczatka z Polski przez Ambasade w Polsce … Który paszport do Polski? Wyjaśniamy. 2017 roku w jechalem na Polski paszport do Polski ale juz nie moglem z Polski wyleciec jako obywatel USA bo musialem pokazac paszport Amerykanski tak to dziala.Teraz jesli masz swoj Amerykanski Paszport nie wazny mozesz pojsc do Ambasady w Polsce i wyrobic tymczasowy ale juz USA nic za niego nie placisz bo zaplaciles w Ambasadzie w Polsce

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię