Polskie miasto Chicago. O Polakach w Wietrznym Mieście (WIDEO)

Kapitalne podsumowanie polskości w Chicago. Ciekawostki, fakty, wydarzenia – a to wszystko podane w lekkostrawnej formie i zaserwowane przez kanał PRO100 zmoSTU na YouTube.

Pierwszy polscy emigranci zaczęli się pojawiać w Chicago po 1861 roku. Dziś, według różnych danych, w Wietrznym Mieście mieszka od 1,5 do 1,9 mln osób polskiego pochodzenia.

Chicago jest największym ośrodkiem polonijnym na świecie i, jak zauważa internetowa Encyklopedia PWN – Wietrzne Miasto nazywane jest stolicą Polonii.

Największym skupiskiem polskim w granicach Chicago nadal pozostaje cześć położona w okolicach kościoła p.w. św. Jacka (Portage Park), w której zamieszkuje ok. 20 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia (kilkanaście lat temu liczba ta wynosiła niemal 70 tys.). Na przedmieściach Chicago największe polonijne populacje znajdują się obecnie w miejscowościach Naperville, Schaumburg i Arlington Heights. W ostatnim czasie wysoki przyrost mieszkańców polskiego pochodzenia notują także miejscowości położone na południowych przedmieściach Chicago  (np. Lemont) – podaje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię