Domy typu “Ranch” znów w modzie w Stanach

0
648
Dom-typu-Ranch-w-USA

Domy typu ranch są znów popularne wśród Amerykanów.

Współcześni architekci przebudowują je dostosowując do potrzeb 21 wieku a szukający oryginalnych rozwiązań klienci na rynku amerykańskich nieruchomości bardzo lubią ten powracający po wielu latach styl.

Domy typu ranch występują również pod nazwami: ranch kalifornijski lub rambler.

Styl budowania domów “Ranch” był typowy dla amerykańskiej architektury w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Miał odzwierciedlać nowoczesny styl życia i bliski kontakt jego mieszkańców z otaczającą dom przyrodą.

Sama konstrukcja domu miała z definicji być prosta a otwarta przestrzeń wypełniona jak najbardziej naturalnymi materiałami. Klasyczny amerykański ranch to jasne i otwarte przestrzenie, jednopoziomowa (pozbawiona schodów) przestrzeń komunikacyjna, wysokie sufity oraz rozbudowane tarasy.

Wnętrza urządzane są meblami w stylu mid-century, które obecnie przeżywają swoja drugą świetność. To uniwersalny, bardzo nowoczesny styl charakteryzujący się wysoką funkcjonalnością, estetyką i wysoką ergonomią.

Doskonałym przykładem budownictwa “Ranch” są projekty Josepha Eichlera – amerykańskiego dewelopera, który budował w tym stylu całe osiedla w połowie stulecia w Kalifornii.

źródło: www.npr.org
źródło: curbed.com

K.D

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię