Amazonia płonie nieprzerwanie od ponad 2 tygodni. A media milczą!

Fot: latinamericareports.com

Płoną lasy Amazonii. Od ponad dwóch tygodni zielone płuca naszej planety są pełne dymu i ognia….

Na terenie Amazonii występuje ponad 16 tysięcy gatunków drzew, z których większość nie rośnie nigdzie indziej. Las deszczowy zajmuje teren około 5 milionów kilometrów kwadratowych i swoim obszarem obejmuje aż dziewięć różnych państw. Jest domem dla 40 tysięcy odmian roślin i ponad 2,5 miliona gatunków owadów.

Nie można zapominać, że Lasy Amazońskie wytwarzają ponad 20% tlenu na świecie.

Według nowych danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych [INPE] pożary lasów Amazonii były w tym roku rekordowo wysokie.

We wtorek tysiące osób udostępniło hashtag #PrayforAmazonia.

Panika wybuchła jednak dopiero w momencie, gdy niebo nad São Paulo poczerniało od dymu spowodowanego pożarami lasów w brazylijskich stanach Amazonas i Rondonia, ponad 1000 mil od miasta Sao Paulo.

Wiele osób jest w szoku i nie daje wiary, że lasy deszczowe w Amazonii płoną przez ostatnie dwa tygodnie. Media milczą. Witryna analityczna mediów społecznościowych Hashtracking szacuje, że w ciągu ostatnich 30 dni wysłano ponad 700 000 tweetów z hashtagiem #PrayforAmazonia.

Według wstępnych danych zebranych przez Brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE), około 870 mil kwadratowych amazońskiego lasu zostało zniszczonych przez pożary spowodowane przez człowieka w lipcu. Oznacza to 278-procentowy wzrost ilości lasów zniszczonych w tym samym okresie w 2018 r.

Ricard Mello, szef Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) powiedział, że pożary były konsekwencją wzrostu wylesiania obserwowanego w ostatnich danych.

Działacze na rzecz ochrony środowiska obwiniają prezydenta Jaira Bolsonaro mówiąc, że zainspirował leśników i rolników do oczyszczenia lasu.
Naukowcy z Brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych [INPE] powiedzieli, że Amazonia poniosła ogromne straty od czasu, gdy Jair Bolsonaro objął stanowisko prezydenta w styczniu.

Pan Jair Bolsonaro zaprzeczył najnowszym informacjom mówiąc, że był to „sezon Quemado”, kiedy rolnicy używali ognia do czyszczenia ziemi.

Ale INPE zdecydowanie poparł swoje raporty twierdząc, że jego dane były w 95% dokładne. I było wspierane przez kilka instytucji naukowych, w tym Brazylijską Akademię Nauk.

Czasem po prostu brakuje słów by opisać to, co jeszcze dla zysku zrobimy z nasza planetą. Mam nadzieje, że kiedyś się obudzimy. Oby tylko nie było za późno.

„Ziemia wystarcza, by zaspokoić potrzeby każdego człowieka, ale nie chciwość każdego człowieka”.
Mahatma Ghandi:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię