74 letnia matka. Co myślicie?

Noworodek

Andhra Pradesh. Indie.

Wczoraj, 5 września 2019 roku 74-letnia kobieta urodziła bliźniaczki, wzbudzając zdumienie i niedowierzanie zwykłych zjadaczy chleba.
Lekarz odbierający poród, Sankkayala Uma Shankar, w wywiadzie dla „Washington Post” potwierdził że matka noworodków, Mangayamma Yaramati, ma 74 lata.

Shankar, lekarz specjalizujący się w procedurach in vitro, dodał również , że bliźniaki przyszły na świat w wyniku cesarskiego ciecia i zarówno one jak i matka czują się dobrze.
Ojcem dzieci jest 82-letni mąż Mangayamm , Sitarama Rajarao.

„Młodzi” rodzice powiedzieli również że w wiosce w której mieszkali byli napiętnowani za to że są bezdzietni.

„Próbowaliśmy wiele razy i  byliśmy u wielu lekarzy – To najszczęśliwszy czas w moim życiu”.
– wyznała Mangayamma Yaramati,
„Ciąża przebiegała dobrze, Nie było żadnych komplikacji – powiedział Shankar w The Post. „Matka miała tylko problemy z oddychaniem, co udało nam się opanować ,”.

Jak możemy się domyślać, bliźniaki zostały poczęte poprzez zapłodnienie in vitro.
Ponieważ Yaramati była już po menopauzie, jajo dawcy zostało zapłodnione pozaustrojowo i przeniesione do macicy matki.
Shannon Clark, profesor na University of Texas Medical Branch w Galveston, powiedział, że przypadek Yaramati jest nietypowy, ale nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę istniejącą technologię.

-„Jaja kobiety pogarszają swoja jakość z upływem czasu, ale macica nie podlega takim samym ograniczeniom wiekowym” – wyjaśnił Clark.

Lekarze twierdzą, że Yaramati jest najstarszą osobą na świecie, która urodziła dziecko

Trzy lata temu, inna Hinduska, Daljinder Kaur urodziła w wieku 72 lat.

W 2007 r. pewna 59-letnia brytyjska matka pobiła rekord świata w porodzie który był wynikiem naturalnej ciąży.

Kilku etyków wyraziło obawy dotyczące ciąży Kaury w 2016 r., argumentując  że poród w tak późnym wieku jest nieodpowiedzialny. Inni, w tym lekarz Kaury, twierdzili, że poród jest „podstawowym prawem”, którego nie należy odmawiać osobom na podstawie ich wieku.

W dokumencie z 2016 r. Komitet ds. Etyki Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu odradzał lekarzom „dostarczanie oocytów lub zarodków dawców kobietom w wieku powyżej 55 lat, nawet jeśli nie mają one żadnych podstawowych problemów medycznych”.

Komitet wymienił obawy dotyczące bezpieczeństwa matek i płodów, długowieczności oraz „potrzeby odpowiedniego wsparcia psychospołecznego w celu wychowania dziecka do wieku dorosłego”.

A jakie jest wasze zdanie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię