Wyleczenie raka prostaty w dwa tygodnie? Są na to realne szanse!

Naukowcy od lat pracują nad nową, bardziej zaawansowaną formą radioterapii, która pozwoli bezpiecznie skrócić czas leczenia raka prostaty z dwóch miesięcy do dwóch tygodni.

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn. Rozwija się bardzo wolno i z reguły od wystąpienia pierwszych komórek nowotworowych do pojawienia się objawów może upłynąć nawet kilkanaście lat.

Wybór leczenia raka prostaty zależy od tego jak bardzo zaawansowana jest choroba. Jeśli rak jest w pierwszych etapach rozwoju choroby można go leczyć operacyjnie. Jeśli natomiast choroba jest w stanie bardzo zaawansowanym w leczeniu stosuje się naświetlanie czyli radioterapię.

Naświetlanie polega na stosowaniu promieniowania rentgenowskiego, które niszczy komórki rakowe i zmniejsza guzy. Standardowa terapia radiologiczna obejmuje 40 naświetlań każdego dnia przez kolejnych 8 tygodni.

W poszukiwaniu lepszych możliwości zwiększenia poprawy efektu terapeutycznego pacjenta, grupa badaczy zaczęła rozpatrywać alternatywną formę dawkowania naświetleń.

Naukowcy przeprowadzili badania na 858 pacjentach z rakiem gruczołu krokowego, PACE-B. W  badaniu zastosowali stereotaktyczną radioterapię ciała metodą ultra-hypofrakcji (SBRT). Ta nowoczesna radioterapia raka prostaty polega na kontrolowaniu dawek promieniowania i ochronie organów otaczających gruczoł krokowy. Duże dawki promieni docierają tylko do rakowo zmienionych miejsc, a tylko niewielkie trafiają do pęcherza moczowego czy odbytu. SBRT zwiększa dawkę promieniowania, ale skraca czas naświetlań do dwóch tygodni.

Autor badania PACE-B, dr Douglas Brand, pracownik naukowy onkologii klinicznej w The Institute of Cancer Research, London, powiedział:

„Nowe wyniki naszego badania klinicznego wykazały, że znacznie krótszy cykl radioterapii wyższymi dawkami nie zwiększa krótkoterminowych skutków ubocznych w porównaniu z dłuższym okresem leczenia. Nowa forma naświetlania umożliwiłaby nam leczenie w ciągu kilku dni – co oznaczałoby, że mężczyźni mieliby takie same korzyści z radioterapii, a jednocześnie musieliby spędzać mniej czasu w szpitalu”. Doktor Brand dodał, że ” Jeśli dane dotyczące długoterminowych skutków ubocznych i skuteczności naświetlania będą równie pozytywne, oczekujemy, że nasze badanie doprowadzi do wprowadzenia zmian w stosowanej praktyce radioterapii”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię