Sztuczna inteligencja i algi ratują świat!

0
136
algae
Czas czytania około 2 minut

Nowy bioreaktor na bazie alg może wychwytywać CO2 o 400 razy szybciej niż drzewa

Od początku XIX wieku naukowcy wiedzieli, że gazy cieplarniane w atmosferze zatrzymują ciepło, powodując efekt, który teraz znamy jako globalne ocieplenie. CO2, dwutlenek węgla, jest jednym z największych czynników przyczyniających się do tego problemu.

Dwutlenek węgla powstaje w wyniku spalania paliw takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Dzisiaj, wydzielany dwutlenek węgla stanowi około 72% emisji gazów cieplarnianych, w porównaniu z 18% metanu i 9% podtlenku azotu. Od 1950 roku w wyniku działalności człowieka emisja CO2 wzrosła o 400% i nadal roślinie w tempie około 2 ppm rok. Wielu naukowców twierdzi, że sytuacja ta tylko się pogorszy.

Jednym ze sposobów spowolnienia tego efektu jest tzw. biosekwestracja. Polega ona na wychwytywaniu i magazynowaniu dwutlenku węgla, przy udziale procesów biologicznych. Jest to przedłużenie fotosyntezy, w której rośliny, takie jak drzewa, wykorzystują energię słoneczną do przekształcania dwutlenku węgla w tlen.

Firma Hypergiant Industries z siedzibą w Teksasie, pracuje nad użyciem glonów w walce z CO2. Dyrektor generalny, Ben Lamm, powiedział: “Okazuje się, że glony są w rzeczywistości o wiele bardziej skuteczne niż drzewa w redukcji CO2 w atmosferze i mogą być wykorzystywane do konsumpcji dwutlenku węgla”.

Glony potrzebują trzech kluczowych elementów do wzrostu: dwutlenku węgla, światła i wody. Kiedy glony pochłaniają dwutlenek węgla produkują biomasę, którą można przetwarzać do uzyskania materiałów takich jak paliwo, oleje, nawozy i tworzywa sztuczne a na kosmetykach i wysokobiałkowej żywności kończąc. Takie algi są także znakomitym źródłem antyoksydantów i mogą być także stosowane jako dodatki do produktów żywnościowych.

Spalanie biomasy jest uważane za korzystniejsze dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych, gdyż zawartość szkodliwych pierwiastków w biomasie jest niższa niż w przeciętnym węglu. Ma ona również lepszy dla natury bilans CO2 w porównaniu z paliwami kopalnianymi dzięki wcześniej wspomnianemu procesowi fotosyntezy.
“Urządzenie które skonstruowaliśmy, glonowy bioreaktor, działa w systemie zamkniętym. Każda część procesu jest ściśle kontrolowana i optymalizowana pod kątem zmniejszenia CO2 i wzrostu biomasy. Nasza technologia wykorzystuje technologię AI – sztuczną inteligencję. Dzięki temu naszym glonom możemy zapewnić optymalne warunki wzrostu” – dodał Lamm.

Nie jest to pierwsza próba wykorzystania alg w walce z globalnym ociepleniem, ale jest to pierwszy bioreaktor z potencjałem. System ten nie tylko może ochronić planetę przed dalszymi efektami globalnego ocieplenia, ale również pomoże wytworzyć pożywienie w zdecydowanie bardziej ekologiczny i zrównoważony dla środowiska sposób.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię