Prezydent Trump o przystąpieniu Polski do programu Visa Waiver. Teoria i praktyka

zniesienie wiz do USA

Marzenia się spełniają. Bez wizy do Ameryki po 30 latach oczekiwania.

Ale czy na pewno jest to tak proste? Na czym polega program Visa Waiver.

Po przystąpieniu Polski do Visa Waiver, Polacy wyjeżdżający do USA będą musieli zarejestrować się w elektronicznym systemie ESTA: „Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization ). Osoby te kontrolowane są w punkcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, a ich dane są wprowadzane do programu US-VISIT Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. – czytamy na stronie ambasady.

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Visa Waiver, osoba podróżująca musi:

• Być obywatelem jednego z ww. krajów oraz posiadać zgodny z programem VWP paszport,
• Posiadać autoryzację systemu ESTA,
• Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.
• Podróżować w celach:
a. Służbowych- Celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
b. Turystycznych- Celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia.
c. Tranzyt- Jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone.

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską osoba taka musi:

• posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu. Osoby podróżujące docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów,
• wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Należy wykazać urzędnikowi, że dysponują Państwo środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z USA.

Kto nadal będzie musiał starć się o wizę?

Osoby, które otrzymały odmowę z systemu ESTA nie mogą podróżować w ramach programu VWP. Przed wyjazdem muszą one złożyć wniosek o wizę.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię