Georgette Mosbacher: Polska w Visa Waiver Program od 2020 roku!

Nie lubię obiecywać tego, czego nie mogę spełnić, ale jestem pewna, że Polska będzie włączona do programu bezwizowego do końca roku, może szybciej. Do końca 2019 roku uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego” – stwierdziła w poniedziałek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Według ambasador USA jest to ostateczna data. „2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz” – podkreśliła.

Wyjaśniła, że obecnie muszą zostać przeprowadzone jedynie procedury administracyjne. „Kiedy to zostanie zakończone, sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego” – powiedziała ambasador USA.
Mosbacher zapewniła również, że po zniesieniu obowiązku wizowego osoby, które będą chciały podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni będą musiały jedynie wypełnić wniosek on-line.

Innymi słowy: Polacy chcący polecieć do USA, nie będą już musieli umawiać się na spotkanie z konsulem. Wystarczy rejestracja przed wylotem do USA w elektronicznym systemie ESTA. Odpada również opłata 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej. Kwota za aplikację w ESTA to 14 dolarów.

Nie oznacza to, że każdy Polak na pewno wjedzie na terytorium USA bez problemów. Tak jak teraz, ostateczną decyzję podejmie oficer imigracyjny USA na lotnisku (lub w porcie) podczas kontroli paszportów.

Dopiero wbity przez niego stempel w paszporcie daje prawo wjazdu do USA. Oficer służby imigracyjnej może odesłać do Polski każdą osobę, która wzbudzi jego podejrzenia co do prawdziwego celu przyjazdu do USA.

Zatwierdzony wniosek będzie ważny przez dwa lata. Ambasador zaznaczyła, że jeżeli ktoś będzie chciał wyjechać na dłużej do USA, na przykład na studia, będzie potrzebował wizy.

Mosbacher pytana co było najtrudniejsze w doprowadzeniu do nominowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, wskazała na obniżenie odsetka odmów do poziomu mniejszego niż 3%, czego wymaga amerykańskie prawo.

Zaznaczyła, że gdy Polska zostanie objęta Programem Ruchu Bezwizowego, to właściwie nie ma możliwości, że zostanie z niego usunięta. Według niej musiałoby się zdarzyć coś naprawdę negatywnego w stosunkach polsko-amerykańskich, by tak się stało.

PAP

czytaj również:

Program Visa Waiver – teoria i praktyka

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię