Rozpoczął się tydzień noblowski. Dzisiaj został ogłoszony laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Londyn, William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza otrzymali nagrodę Noble w dziedzinie medycyny lub fizjologii.

Amerykanin William Kaelin, profesor Uniwersytetu Harvarda, Sir Peter Ratcliffe, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego i Amerykanin Gregg Semenza z Uniwersytetu Medycznego w Baltimore zostali zwycięzcami tegorocznej nagrody Nobla z medycyny.

Zwycięzcy otrzymali nagrodę za odkrycia dotyczące procesów wykrywania i dostosowywania się przez komórki do niedoboru tlenu.

Ich odkrycie pomoże w walce z anemią, nowotworami, zawałami serca i wieloma innymi chorobami.

„Dzięki przełomowej pracy laureatów wiemy znacznie więcej o tym, jak różne poziomy tlenu regulują podstawowe procesy fizjologiczne. Wykrywanie tlenu pozwala komórkom dostosować metabolizm do jego niskiego poziomu, np. w mięśniach, podczas ćwiczeń. Inne przykłady procesów adaptacyjnych, kontrolowanych przez procesy wykrywania tlenu, obejmują wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych i wytwarzanie czerwonych krwinek. Wykrywanie tlenu ma kluczowe znaczenie dla wielu chorób, jak na przykład nowotworowych. Intensywne wysiłki, podejmowane w laboratoriach akademickich i firmach farmaceutycznych, koncentrują się obecnie na opracowywaniu leków, które mogą zakłócać różne procesy chorobowe poprzez aktywację lub blokowanie mechanizmów wykrywających tlen” – czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.

Laureaci Nagród Nobla są wybierani co roku w dziedzinach: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii od 1901 roku.

Oprócz nagrody finansowej każdy z laureatów otrzymuje dyplom i złoty medal. Każdy z medali jest ręcznie robiony, waży około 175 gramów i ma średnicę 66 milimetrów.

 Kalendarz i rozpiska godzinowa na cały tydzień

Oto terminy ogłoszenia laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w poszczególnych kategoriach.

  • Poniedziałek, 7 października, do godz. 11.30 – Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny
  • Wtorek, 8 października, ok. 11.45 – Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
  • Środa, 9 października, ok. 11.45 -Nagroda Nobla w dziedzinie chemii
  • Czwartek, 10 października – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
  • Piątek, 11 października, 11.00 – Pokojowa Nagroda Nobla
  • Poniedziałek, 14 października, ok. 11.45 – Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla

W gronie laureatów Nagrody Nobla jest siedmioro Polaków. Pierwszego otrzymała w 1903 roku Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie fizyki.

Lista laureatów Nagrody Nobla związanych z Polską

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię