NA ŻYWO! Obejrzyj z nami pierwszy kobiecy spacer w przestrzeni kosmicznej!

0
309

Już dosłownie za parę godzin staniemy się  świadkami historycznego wydarzenia.

Amerykańskie astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir odbędą w piątek, 18 października 2019 roku, pierwszy kobiecy spacer w przestrzeni kosmicznej.

Koch i Meir opuszczą statek kosmiczny, aby wymienić źródło zasilania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Para zastąpi wadliwą jednostkę ładowani – rozładowania baterii, która obecnie uniemożliwia pracę zainstalowanej wcześniej w tym miesiącu baterii litowo-jonowej, której zadaniem jest zasilanie ISS.

Od czasu pierwszych spacerów kosmicznych w 1965 r. wśród 227 astronautów, którzy opuścili statek kosmiczny było tylko 14 kobiet. Będzie to pierwszy spacer kosmiczny Meir. Wszystkie kobiety oprócz jednej były Amerykankami. W 1984 roku rosyjska kosmonautka, Swietłana Sawicka, była pierwszą kobietą, która odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej.

Jest to drugie podejście do spacer kosmicznego kobiet. Pierwszy został odwołany w marcu z powodu źle dopasowanego skafandra jednej z astronautek.

Agencja kosmiczna wyemituje kosmiczny spacer NA ŻYWO w telewizji NASA, emisja rozpocznie się w piątek o 3:30 rano PT. Członkowie załogi planują spędzić ponad pięć godzin w próżni kosmicznej.

„Nasze osiągnięcia dostarczają inspiracji studentom na całym świecie, udowadniając, że ciężka praca może doprowadzić Cię do wielkich osiągnięć”, powiedziała rzeczniczka NASA.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię