To niesamowite! Ponad 43% firm znajdujących się na liście Fortune 500 zostało założonych przez imigrantów lub ich dzieci

0
1214

216 firm z listy Fortune 500 zostało założonych przez imigrantów lub ich dzieci!

Według ( non-profit ) organizacji Brookings, przeszło 43% największych firm znajdujących się na liście Fortune 500 zostało założonych przez imigrantów lub ich dzieci.

Udział założycieli imigrantów firm w sektorze technologii jest jeszcze wyższy i plasuje się na wysokości 45%.

Na liście widnieją nie tylko firmy założone sto lat temu przez imigrantów z Europy. Znane firmy młodszej generacji to między innymi założyciel Apple, Steve Jobs, syn imigranta z Syrii oraz urodzony w Rosji Siergiej Brin z Google. Ci należą do tych najbardziej znanych. Ale są też jeszcze nowsze firmy założone przez imigrantówi. Marc Randolph, jeden z założycieli Netflix, jest synem austriackiego imigranta. Sol Barer, niemiecki imigrant, pomógł założyć firmę biotechnologiczną Celgene.

Jak widać ten trend nie zanika. Nowi imigranci przyjeżdżają z pomysłami i marzeniami do zrealizowania. Na przestrzeni stuleci imigranci budowali ten kraj swoją ciężką pracą i innowacją zwiększając potencjał i wzmacniając stanowisko Ameryki na rynkach światowych.

Oto kilka ich historii:

Grupa restauracji Panda

Andrew i Peggy Cherng wyemigrowali z Chin w latach 60. Musiało im być trudno wyobrazić sobie, że mała restauracja, którą otworzyli, stała się tym, co Business Insider nazywa „firmą, która zasadniczo jest właścicielem chińskiego sektora spożywczego na rynku szybkiej obsługi”. Spółka macierzysta Panda Express jest teraz warta 2,8 miliarda dolarów i zapewnia utrzymanie 27 000 pracowników.

Chobani

Hamdi Ulukaya przybył do Ameryki ze swojej rodzinnej Turcji w 1994 roku. Niecałe 15 lat później jest królem jogurtu w Ameryce – jego marka Chobani jest greckim jogurtem nr 1 w tym kraju. Ulukaya, syn kurdyjskich hodowców owiec mlecznych, zaciągnął pożyczkę w 2005 r. na produkt oparty na przepisach z jego ojczyzny. Dzisiaj wart jest 1,79 miliarda dolarów.

Yahoo

Na początku ery Internetu Yahoo! gościło w każdym domu. Jej założycielem jest Jerry Yang, tajwański imigrant, który przybył do Ameryki w 1978 roku, nie wiedząc co go czeka . Nauczył się biegle angielskiego w ciągu zaledwie trzech lat i zdobył zarówno tytuł licencjata, jak i stopień magistra inżyniera elektrycznego na Stanford w ciągu łącznych czterech lat. Jest teraz wart 2,8 miliarda dolarów.

Tesla

Tesla to korporacja warta 51,1 miliardów dolarów. Założona w 2003 roku Tesla zatrudnia 27 000 osób, a cała operacja jest dziełem Elona Muska, jednego z najodważniejszych innowatorów w historii. Urodzony i wychowany w Południowej Afryce, Musk wyemigrował najpierw do Kanady, zanim wylądował w Ameryce jako student transferowy. Teraz wart 20,8 miliarda dolarów, Musk najpierw zrewolucjonizował nie sposób, w jaki ludzie jeżdżą, ale sposób, w jaki ludzie kupują i sprzedają, kiedy założył PayPal.

Pfizer

Gigant farmaceutyczny Pfizer, który dystrybuuje szczepionki i inne leki biologiczne na skalę globalną, jest jedną z 15 największych firm w Ameryce – ale człowiek, który założył imperium, nie urodził się w USA. Urodzeni w Niemczech, kuzyni Charles Pfizer i Charles Erhart założyli firme z pożyczką w wysokości 2 500 USD. Pieniądze pożyczyli od ojca Pfizera. Wartość firmy Pfizer wynosi obecnie 207,7 mld USD.

eBay

Urodzony we Francji w irańskiej rodzinie, Pierre Omidyar przybył do Ameryki, gdy miał 6 lat. Firmę założył w 1995 r. eBay to internetowy dom aukcyjny wart 38 miliardów dolarów. Sam Omidyar wart jest 11,1 miliarda dolarów.

Google

Dziś firma jest warta 132,1 miliarda dolarów. Google jest drugą najcenniejszą marką na świecie. Siergiej Brina założył Google wraz z kolegą ze studiów Lawrencem Page. Rodzina Brina uciekła przed atakami antysemickimi z rodzinnej Rosji, gdy Siergiej miał zaledwie 6 lat. Dziś Brin jest najbogatszym imigrantem w Ameryce z dorobkiemi 51,5 miliarda dolarów.

Kohl’s

Urodzony w 1901 r. Max Kohl wyemigrował do Ameryki ze swojej rodzinnej Polski. Początkowo pracował w fabryce i zbierał swoje skromne oszczędności z myślą o otwarciu małego sklepu spożywczego. Swój pierwszy dom towarowy otworzył w 1962 r. Sklep ten przekształcił się w Kohl’s, sieć wartą obecnie 10,1 miliarda dolarów i zatrudniającą 137 000 osób.

Intel Corporation

Półprzewodniki i obwody Intel są tak wszechobecne, że każdy użytkownik komputera prawdopodobnie przesłał przez nie informacje. Siłą napędową wczesnego sukcesu marki był prezes firmy Andrew S. Grove. Grove urodził się jako András István Gróf w Budapeszcie na Węgrzech w 1936 roku. Syn żydowskich rodziców z klasy średniej, Grove przeżył rządy komunistyczne i reżim nazistowski, zanim ostatecznie uciekł po brutalnej sowieckiej okupacji. Intel jest teraz wart 254,8 miliarda dolarów.

McDonald’s

Ray Kroc miał już 50 lat, kiedy założył pierwszą serię McDonald’s. Chociaż syn czeskich imigrantów nie miał nawet dyplomu ukończenia szkoły średniej, dostrzegł nieograniczony potencjał małego lokalnego sklepu z burgerami i jego charakterystycznych złotych łuków. Dzisiaj ta największa sieć restauracji na świecie warta jest 129,9 miliarda dolarów.

Instagram

W 2004 r. Młody człowiek o imieniu Mike Krieger przyjechał do Ameryki ze swojego rodzinnego Sao Paulo w Brazylii, aby studiować w Stanford. W 2010 roku wraz z kolegą z uniwersytetu, Kevinem Systromem, stworzył coś, co stało się jedną z czołowych sieci społecznościowych na świecie – Instagram. Platforma ma teraz ponad 800 milionów użytkowników miesięcznie, z których 80% znajduje się poza USA.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię