Rak piersi – choroba obu płci

0
409

Kiedy słyszymy “rak piersi” automatycznie myślimy o kobietach. A jednak okazuje się że ten rodzaj raka  już nie dyskryminuje i atakuje obie płci.

Co prawda tylko 1% przypadków występuje wśród mężczyzn, ale umieralność jest wyższa ze względu na niską świadomość i brak szybkiej diagnozy u płci męskiej.
Szacuje się, że w USA w tym roku u około 2 670 mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak piersi. Około 500 umrze.

Doktor Sharon Giordano z MD Anderson Cancer Center zauważyła w swojej praktyce, że “u mężczyzn często diagnozuje się bardziej zaawansowanego raka piersi, częściowo z powodu braku edukacji w tej materii.”

Dodaje również, że „niektóre czynniki ryzyka u mężczyzn obejmują czynniki genetyczne, takie jak mutacje BRCA, narażenie na radioterapię w przeszłości, historia raka piersi w rodzinie. Jeśli mają krewnego pierwszego stopnia – rodzica lub rodzeństwo – który miał raka piersi, istnieje ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka piersi”.

Rak piersi u mężczyzn jest przede wszystkim wynikiem zwiększającego się poziomu estrogenów w organizmie, kosztem obniżającego się stężenia testosteronu. W grupie ryzyka znajdują się również mężczyźni cierpiący na zespół Klinefeltera, otyli oraz ci, którzy nadużywają alkoholu.

U mężczyzn objawami są zwykle guzek za sutkiem lub krwawienie. Do innych symptomów należą zmiana rozmiaru, kształtu lub wyglądu skóry piersi, zmiany wyglądu sutka, wyciek z sutka, owrzodzenie piersi i zaczerwienienie sutka i okolic. Ból piersi rzadko jest objawem raka piersi.

Choroba nie oszczędziła nawet znanego futbolisty NFL Paula Dombroskiego. „Moja mama pokonała raka piersi i żyła przez około 25 lat po diagnozie, więc gdy tylko poczułem guzek, od razu wiedziałam, że to rak piersi” – powiedział Dombroski, u którego zdiagnozowano raka piersi w 2013 roku. „Natychmiast pomyślałem: Jak mam z tym walczyć? Jaki jest następny krok? Czułem się jak kontuzjowany gracz, który jak najszybciej chce wrócić na boisko. ” – dodał Dombroski.

Dzięki szybkiej diagnozie Paul Dombroski jest w remisji większość swojego wolnego czasu spędzając na podnoszeniu świadomości na temat raka piersi wśród mężczyzny.

Możliwości leczenia zależą od stopnia zaawansowania raka w momencie diagnozy. U mężczyzn nie da się zwykle przeprowadzić wycięcia samego guzka, ponieważ tkanki w piersi jest mało, a nowotwór jest zwykle umiejscowiony w pobliżu sutka. Zwykle wykonuje się mastektomię (operację usunięcia całej piersi). Jeśli nowotwór jest rozprzestrzeniony, zwykle usuwa się także węzły chłonne. Po zabiegu lekarz decyduje, czy potrzebna jest dalsza terapia i jaki rodzaj: radioterapia, chemioterapia lub leczenie hormonalne.

Ostatnio amerykańskie FDA wydała wytyczne zalecające włączenie mężczyzn do badań klinicznych nad rakiem piersi. Do tej pory w tych  badaniach uczestniczyły tylko kobiety.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię