Trzech największych dystrybutorów opioidów zapłaci 260 milionów dolarów odszkodowania w Ohio

0
232

Porozumienie zostało zawarte w środku nocy, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy w sądzie federalnym w Cleveland.

Trzy największe firmy farmaceutyczne produkujące i rozprowadzające opioidy AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson podpisały umowę o wypłaceniu 260 milionów USD odszkodowania.

Dzięki ugodzie z powiatami Cuyahoga i Summit w stanie Ohio, firmy te uniknęły stawienia się na rozprawie w sądzie federalnym.

Prokuratorzy w dwóch powiatach oskarżyły AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson o podsycanie ogólnokrajowego kryzysu opioidowego, w którym do dnia dzisiejszej zmarło przeszło 400 000 ludzi z powodu przedawkowania leków opioidowych.

Według Huntera Shkolnika, prokuratora okręgowego, dystrybutorzy leków AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson zapłacą 215 mln USD. Izraelska firma farmaceutyczna Teva Pharmaceutical zapłaci 20 mln USD w gotówce i wniesie wkład w wysokości 25 mln USD w postaci leku Subokson, który leczy uzależnienia od opioidów.

„Nie ma pieniędzy, które zadośćuczyniłyby dewastacji i zniszczeniu, które wyrządzili rodzinom nie tylko w całym naszym powiacie, ale w całym kraju” – powiedział Travis Bornstein, którego syn uzależnił się od opioidów po operacji na ramieniu.

W 2017 roku stan Ohio miał drugi najwyższy wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania opioidów w USA, zaraz za Zachodnią Wirginią.

W oświadczeniu trzej główni dystrybutorzy stwierdzili, że pieniądze z ugody powinny zostać wykorzystane na takie rzeczy, jak leczenie, rehabilitacja i usługi zdrowia psychicznego.

Pozywający oskarżają producentów o agresywne wprowadzanie do obrotu opioidów, jednocześnie lekceważąc ryzyko uzależnienia i przymykając oko na problem. Firmy farmaceutyczne zaprzeczają tym oskarżeniom.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię