75 Lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz 50 Bankiet Dziedzictwa Narodowego

0
633

W minioną niedzielę, 20 października 2019 roku, w sali bankietowej Chateau Ritz w Niles odbył się 50 Bankiet Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Organizacji podjął się Kongres Polonii Amerykańskiej (Illinois division), który obchodził jednocześnie 75-lecie istnienia.

Troche historii:

Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w czerwcu 1944 roku podczas ogólnokrajowego zgromadzenia organizacji polonijnych i duchowieństwa w Buffalo w stanie Nowy Jork, w którym uczestniczyło ponad 2500 delegatów z 26 stanów USA.

Do dnia dzisiejszego Kongres Polonii Amerykańskiej jest wiodącym głosem polsko-amerykańskiej społeczności.

Jak powiedział w swoim liście prezydent Kongresu Michael Niedziński: “Ponad dziesięć milionów Amerykanów uznaje polskie pochodzenie. Nawet jeśli większość nie mówi po polsku, często nie ma polskich nazwisk i ma mieszane pochodzenie serce i dusza wciąż są blisko ojczyzny. Pierwsi Polacy przybyli do Ameryki w 1608 do Jamestown, ale zapisy historyczne dowodzą, że Polacy byli już częścią obu Ameryk na początku 1500 roku.”

Dodał również że misją Kongresu Polonii Amerykańskiej jest strzeżenie “interesów Polonii i Polski od walki o niepodległość Polski oraz zapewniając setki milionów dolarów na ochronę Jej dobrego imienia. Nasza misja trwa promując handel, rozwój biznesu, zaangażowanie polityczne, polską kulturę, język i historię”

Częścią tej misji jest uhonorowanie wybitnych Polaków w dzisiejszych czasach w dziedzinach nauki, biznesu i kultury.

Prezes Niedziński dodał: “Dziś wyróżnimy kilku naszych członków społeczności. Mamy zaszczyt wręczać tegoroczne Nagrody Dziedzictwa wybitnym osobom za ich wyjątkowy wkład w społeczeństwo zamieszkujących  Stany Zjednoczone, Polskę i świat.”

Jak co roku, Kongres wyróżnił dziewięć osób zaangażowanych w środowisko polonijne oraz promujących Polskę i polskość. Te prestiżowe wyróżnienia w tym roku otrzymali:

Heritage Award – (Główna nagroda Dziedzictwa) – Biskup Thomas John Paprocki
Civic Award – (Nagroda Obywatelska) – Richard Owsiany
Community Service Award – (Nagroda za Usługi Społeczne) – Lucie Bucki
Historian Award – (Nagroda Historyka) – Dominic A. Pacyga Ph.D.
Artistic Award – (Nagroda Artystyczna) – Ewa Milde & Bogdan Lańko
Media Award – (Nagroda z dziedziny Media) – Jacek Niemczyk
Philanthropic Award – (Nagroda dla Filantropa) – Tom Startek
Public Service Award – (Nagroda za Usługi Publiczne) – Martin Obrecki
President’s Award – (Nagroda Prezydenta Kongresu) – Maria Roszek-Kucharski

Kongres Polonii Amerykańskiej wraz z Northwestern University zapoczątkował również nowy projekt sprzyjający szerzeniu polskiego języka i kultury.

“Ostatnio rozpoczęliśmy współpracę z Northwestern University w Evanston. Uniwersytet zaprezentował program slawistyki i polonistyki z rekrutacją około 60 studentów. Dzięki temu mają oni okazję studiować polską historię, język i kulturę” – powiedział o współpracy Niedziński.

Ta nowa współpraca między uniwersytetem a Kongresem Polonii Amerykańskiej zaowocowała także podjęciem nowej inicjatywy. Zarząd Fundacji Polsko-Amerykańskiej przy Kongresie Polonii Amerykańskiej zdecydował o przyznaniu stypendiów dwóm studentom pobierającym nauki na Northwestern University program “Języka Polskiego i Kultury.”

Tegorocznymi zwycięzcami zostali Joseph Grzybek i William Wicker.

Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago wyraził uznanie dla wszystkich członków Kongresu za “Nieustającą pracę na rzecz Polonii i Polaków w Stanach Zjednoczonych  “Aktywna działalność Kongresu na przestrzeni 75 lat znacząco wsparła budowanie relacji polsko-amerykańskich. To dzięki Państwa zaangażowaniu, programom stypendialnym, działalności społecznej, obywatelskiej i filantropijnej, Kongres Polonii Amerykańskiej stanu Illinois, współuczestniczy w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polonii i Polaków w środowisku amerykańskim.” – dodał

Piotr Janicki pogratulował również tegorocznym laureatom nagród Polskiego Dziedzictwa Narodowego.

Dołączamy się do gratulacji i dziękujemy za promowanie polskości.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię