” Instynkt samozachowawczy” planety Ziemia. Dziura ozonowa jest najmniejsza w historii

Nietypowe warunki pogodowe w górnej atmosferze nad Antarktydą spowodowały drastyczne zmniejszenie zubożenia warstwy ozonowej, pozostawiając ozon z najmniejszą dziurą widoczną od czasu jego odkrycia w 1982 r., podaje NASA oraz National Oceanic and Atmospheric Administration.

Według danych satelitarnych agencje rządowe podały, że według pomiarów z końca września tego roku, dziura zmniejszyła się do 3,9 miliona mil kwadratowych. Szczyt w dziurze wynosił 6,3 miliona mil kwadratowych kilka miesięcy wcześniej. W normalnych warunkach pogodowych, dziura ma zwykle około 8 milionów mil kwadratowych o tej porze roku.

„To wspaniała wiadomość dla ozonu na półkuli południowej” – powiedział Paul Newman, główny naukowiec ds. Nauk o Ziemi w NASA Goddard Space Flight Center w oświadczeniu na stronie internetowej NASA.

„Należy jednak pamiętać, że to, co widzimy w tym roku, wynika z wyższych temperatur stratosfery. To nie jest oznaka, że ozon atmosferyczny nagle jest na dobrej drodze do gruntowej poprawy.”

Warstwa ozonowa znajduje się około 7 do 25 mil nad powierzchnią Ziemi i działa jako „filtr przeciwsłoneczny” dla planety. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym od Słońca, które jest powiązane z rakiem skóry, zaćmą, supresją układu odpornościowego, a także może powodować uszkodzenia roślin.

Dziura nad Antarktydą tworzy się późną zimą na półkuli południowej, gdy promienie słoneczne zaczynają powodować reakcje zubożające warstwę ozonową. Wiąże się to z uwalnianiem chloru i bromu z obiektów sztucznych do stratosfery, która następnie niszczy molekuły w ozonie.

To już trzeci raz w ciągu prawie 40 lat (pozostałe były wrzesień 1998 i 2002), w których zubożenie warstwy ozonowej zostało ograniczone przez nietypowe systemy pogodowe.

„To rzadkie wydarzenie, które wciąż próbujemy zrozumieć”, powiedziała Susan Strahan, naukowiec zajmujący się atmosferą. „Gdyby nie doszło do ocieplenia, prawdopodobnie patrzylibyśmy na znacznie większą dziurę ozonową”.
Anne Douglass z NASA dodaje ” Szacujemy, że pełne odrodzenie się warstwy ozonowej nastąpi w okolicach 2060-2080 roku.”

 

 

[bsa_pro_ad_space id=10] [bsa_pro_ad_space id=5]

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię