Rybka zwana szpiegiem

Już w niedługim czasie, obok tuńczyka pospolitego, błękitnopłetwego czy bonito pływać w naszych oceanach będzie nowa odmiana tego gatunku ryby -Tunabot.
Zespół naukowców z University of Virginia stworzył Tunabot, czyli… mechanicznego tuńczyka.

Tuńczyki są doskonałymi i wydajnymi pływakami, szybciej od nich pływa jedynie miecznik. Jest to jeden z powodów, dla których tuńczyk posłużył jako prototyp do stworzenia Tunabot – ryby szpiega.

Dzięki nowoczesnej technice nowa ryba – szpieg, zdecydowanie odbiega od starej technologii. Tunabot absolutnie nie przypomina wyglądem robotycznego tuńczyka żółtopłetwego. Ten nowy rodzaj tuńczyka bez problemu wtapia się wśród normalne ryby ze swoją prędkością poruszania i gładkością wykonywanych ruchów.

„Tunabot może osiągnąć maksymalną częstotliwość uderzeń ogonem 15 herców, co odpowiada prędkości pływania wynoszącej 4,0 długości ciała na sekundę” – powiedziała główna badaczka Hilary Bart-Smith z University of Virginia.

Pomimo tak znakomitych wyników mechaniczna ryba nadal nie jest tak szybka jak prawdziwy tuńczyk, ale przewyższa prędkość inne innowacje wśród robotów pływackich.

„Wyniki te kładą podwaliny pod eksplorację podobnej do ryb przestrzeni dla podwodnych pojazdów inspirowanych biologią. Tunabot może zostać ostatecznie zmieniony w celu dostosowania czujników, umożliwiając mu wykonywanie takich czynności, jak badanie operacji podwodnych – a nawet przekształcenie go w podejrzanego szpiega.” – dodała Bart-Smith

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię