Sesame Street ma już 50 lat!

Sesame Street obchodzi swoje 50 urodziny. Premierowy odcinek Ulicy Sezamkowej został wyemitowany 10 listopada 1969 roku. Na przestrzeni lat serial stał się fenomenem kulturowym na całym świecie, zarabiając setki milionów dochodów, a nawet tworząc własny park rozrywki.

Oto kilka faktów, jakie warto wiedziec o Ulicy Sezamkowej

 1.   Ulica Sezamkowa dociera do ponad 150 milionów dzieci w 150 krajach na całym świecie i jest słyszana w 70 językach.
 2. 80 procent rodziców ogląda Sesame Street razem ze swoim dziećmi
 3. W ciągu ostatnich 50 lat serial odwiedziło ponad 650 gości, byli wśrod nich aktorzy, muzycy, politycy i żony prezydentów. Szczegółowa lista znajduje się TUTAJ
 4. Ulica Sezamkowa wyemitowała ponad 4500 odcinków.
 5. Każdego dnia ponad milion dzieci bawi się zabawkami z ulicy Sezamkowej.
 6. Seria otrzymała 189 nagród Emmy i 11 nagród Grammy.
 7. 86 milionów dorosłych oglądało Ulica Sezamkowa będąc dziećmi
 8. Ulica Sezamkowa ma 24 miliony znajomych w mediach społecznościowych.
 9. W 2006 roku Abby Cadabby przeniosła się do dzielnicy Sesame Street jako różowa wróżka. Jej postać została stworzona, aby inspirować młode dziewczyny i uczyć pozytywnych relacji.  Była pierwszą nową główną postacią kobiecą dodaną do Sesame Street od 13 lat.
 10. Manipulowanie Ernie, Rositą, Hrabią, Cookie Monster, Oscarem Grouch, Telly Monster i Snuffleupagus wymaga dwóch lalkarzy, podczas gdy Big Bird mający 8 stóp i 2 cale wzrostu, wymaga tylko jednego.
 11. Big Bird ma około 4000 piór.
 12. Koktajl Birdseed Milkshake (ulubiony przez Big Bird) w sklepie Hooper’s kosztował 20 centów w 1969 roku. Dzisiaj kosztuje 1,37 USD
 13. Sklep Hoopera ma czterech właścicieli i ośmiu pracowników.
 14. Bert ma w swojej kolekcji ponad 368 kapsli.
 15. Bert i Ernie mają 1 brew.
 16. W sumie sprzedano 20 milionów egzemplarzy  The Monster at the End of this Book i Another Monster at the End of this Book. Jeśli chodzi o e-książki, oba tytuły Monster są bestsellerami nr 1 i 2
 17. Sesame Street Dictionary jest drukowany od 1980 roku.
 18. Sesame Workshop ma ponad 500 licencjobiorców, którzy tworzą produkty Sesame Street na całym świecie.
 19. Sezam otrzymał dwa granty o wartości 100 milionów USD w ciągu ostatnich dwóch lat: od Fundacji MacArthur i Fundacji LEGO. Dzięki tym funduszom Sesame podejmuje największą akcję pomocy dzieciom w historii działań humanitarnych.
 20. Sesame Workshop wyprodukował inne nagradzane programy, w tym Esme & Roy, Dragon Tales, Sagwa, The Electric Company, 3-2-1 Contact i Ghostwriter.
 21. Niedawno Apple zlecił Sesame Workshop wykonanie wielu odcinków serii by ostatecznie wyprodukować serial na żywo.

 

W 1990 roku Jim Henson, twórca Muppetów z Ulicy Sezamkowej, zmarł nagle na bakteryjne zapalenie płuc. Po jego śmierci odbyły się dwie nabożeństwa żałobne (jedna w Nowym Jorku i jedna w Londynie), w których wystąpiły obie postaci Hensona „The Muppet Show” i „Sesame Street”. Jedyną prośbą Hensona było to, aby nikt nie ubrał czerni na jego pogrzeb.

„Uważajcie na siebie nawzajem, kochajcie i wybaczajcie wszystkim. Życie jest piękne, cieszcie się nim. ” Jim Henson

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię