Sprzątanie Pacyfiku rozpoczęte

Stworzony przez fundację Ocean Cleanup System 001 rozpoczął zbieranie plastiku w miejscu o nazwie Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Jest to duże dryfujące skupisko śmieci i plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami.

„Dzisiaj ogłaszamy, że nasz system czyszczenia po raz pierwszy wyłapuje plastik z Pacyfiku. To pierwszy raz, kiedy ktoś zbiera tu plastik. Uważamy więc, że oczyszczenie oceanu jest możliwe” – powiedział na konferencji prasowej Boyan Slat, dyrektor generalny i założyciel The Ocean Cleanup.

System 001 to 600 metrów połączonych rur, które pasywnie zbierają śmieci. System wykorzystuje fale i wiatr dlatego też porusza się szybciej niż unoszący się tuż na powierzchni plastik i gromadzi go w środku wielkiego U. Raz na kilka miesięcy do konstrukcji podpływać będzie łódź, której zadaniem będzie zgarnianie złapanych śmieci, wybranie ich z oceanu i przekazanie do recyclingu.
Szacowana masa dryfującej plamy wynosi 45–129 tys. ton, ma powierzchnię aż 1,6 mln km² i zbudowana jest w 99,9% z tworzyw sztucznych, z czego większość to materiał fotodegradowalny, który nie ulega pełnemu rozkładowi, lecz rozpada się na pył. Zarówno pył plastikowy, jak i większe odpady trafiają do sieci troficznej. Niestrawne elementy, blokując układ pokarmowy, powodują śmierć zwierząt morskich, w tym ponad miliona ptaków i około 100 000 ssaków rocznie
The Ocean Cleanup szacuje, że w ciągu pięciu lat, począwszy od pełnego wdrożenia w 2020 r., będzie w stanie zebrać 50% śmieci w obszarze Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.
Organizacja została założona w 2013 roku przez Boyana Slata, holenderskiego wynalazcę-przedsiębiorcę pochodzenia chorwackiego, który od momentu założenia fundacji pełni funkcję prezesa zarządu. Fundacja otrzymał ponad 31,5 miliona dolarów w postaci darowizn od sponsorów, w tym od dyrektora generalnego strony Salesforce.com Marca Benioffa, filantropa Petera Thiela, fundacji Juliusa Baera i Royal DSM. Ocean Cleanup zebrał również ponad 2,2 miliony dolarów w trakcie kampanii crowdfunding w 2014 roku przy wsparciu 38 tys. ludzi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię