Największe firmy na świecie, o których nigdy nie słyszałeś!

najwieksze-korporacje

Jeśli chodzi o duże międzynarodowe firmy, wszyscy znamy Walmart, Apple, Google i Amazon. Ale na rynku istnieje wiele firm, z dziesiątkami miliardów rocznych przychodów, o których większość z nas nigdy nie słyszała.

GoBankingRates na podstawie Fortune500 stworzył listę 10 najbogatszych, ale nieznanych przeciętnemu konsumentowi firm.

McKesson

Przychody: 208,3 mld USD
Pracownicy: 68 000

McKesson jest siódmą co do wielkości firmą w USA pod względem rocznych przychodów, ale można ją przeoczyć, chyba że pracujesz w służbie zdrowia lub często robisz zakupy w aptekach. Firma, założona w 1833 r., jest obecnie światowym liderem w dziedzinie technologii medycznych, rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw i farmacji detalicznej, a także wielu innych dziedzin związanych ze zdrowiem. Jedna trzecia wszystkich farmaceutyków używanych codziennie przez Amerykanów jest dostarczana przez McKesson. Jest to jednocześnie czwarta co do wielkości sieć aptek.

AmerisourceBergen

Przychody: 167,9 mld USD
Pracownicy: 20,500

W 2001 r. AmeriSource Health, z ówczesnymi rocznymi przychodami w wysokości 13 miliardów dolarów, połączyło się z Bergen Brunswig, która gromadzi 22 miliardy dolarów rocznie ze sprzedaży. AmerisourceBergen to kolejna gigantyczna firma związana z opieką zdrowotną, która zajmuje 10 pozycję na liście Fortune 500 i generuje obecnie ponad 167 miliardów dolarów rocznych przychodów.

Cardinal Health

Przychody: 136,8 mld USD
Pracownicy: 50 200

W zakulisowym świecie opieki zdrowotnej jest wyraźnie dużo pieniędzy, biorąc pod uwagę, że trzy najbogatsze firmy  na liście GoBankingRates to konkurenci w tej samej dziedzinie. Cardinal Health zapewnia produkty medyczne, farmaceutyki i rozwiązania mające na celu zwiększenie wydajności łańcucha dostaw. Firma działa w 46 krajach i współpracuje z prawie 85% szpitali w USA.

O każdej z tych trzech firm jest głośno w mediach od paru miesięcy. Są one pozwane do sądu w stanie Ohio za agresywne rozprzestrzenianie opioidów. Wszystkie trzy nie przyznają się do winy i zaprzeczają tym oskarżeniom.

Marathon Petroleum

Przychody: 97,1 mld USD
Pracownicy: 60 350

Marathon Petroleum to ogromna zintegrowana firma energetyczna z siedzibą w Findlay, Ohio. W swoich 16 rafineriach firma jest w stanie wyprodukować ponad 3 miliony baryłek ropy dziennie, co czyni ją największym systemem rafinacyjnym w kraju. Niektórzy z nas znają markę sklepów detalicznych firmy : Speedway

Centene

Przychody: 60,1 mld USD
Pracownicy: 47 300

Centene zaczęło działalność zaledwie 35 lat temu, w 1984 roku. Począwszy od non-profit planu Medicaid, firma stała się największą organizacją opieki zarządzanej przez Medicaid w kraju.

Humana

Przychody: 56,9 mld USD
Pracownicy: 41 600

Humana to kolejna gigantyczna firma opieki zdrowotnej, której roczne przychody przekraczają 50 miliardów dolarów. Firma oferuje, oprócz szerokiej gamy produktów i usług związanych ze zdrowiem, grupowe ubezpieczenia zdrowotne i plany uzupełniające do Medicare.

Energy Transfer

Przychody: 54,4 mld USD
Pracownicy: 11 768

Energy Transfer to firma energetyczna, która przesyła, magazynuje i terminuje gaz ziemny i produkty naftowe, głównie rurociągami w 38 stanach. Firma powstała zaledwie 23 lata temu, a jej roczne przychody przekraczają 50 miliardów dolarów. Wielu Amerykanów prawdopodobnie zna jej filię pod nazwą Sunoco.

HCA Healthcare

Przychody: 46,7 mld USD
Pracownicy: 229 000

HCA Healthcare jest jednym z wiodących krajowych dostawców usług opieki zdrowotnej, zarządzającym 185 szpitalami i 119 wolnostojącymi centrami chirurgicznymi w 21 stanach USA oraz Wielkiej Brytanii.

World Fuel Services

Przychody: 39,7 mld USD
Pracownicy: 5000

Firma World Fuel Services rozpoczęła działalność w 1984 r. jako firma zajmująca się pośrednictwem w handlu paliwami morskimi. Od tego czasu przekształciła się w zdywersyfikowaną firmę usług energetycznych, która obsługuje głównie przemysł morski, lotniczy i transport lądowy. Firma pracuje z ponad 50 rodzajami paliw i produktów energetycznych w około 200 krajach.

TJX

Przychody: 38,9 mld USD
Pracownicy: 270 000

Wszystkim nam znane sklepy TJ Maxx, HomeGoods i Marshalls wchodzą w skład TJX. Jest spółką dominującą wśród sprzedawców detalicznych. Do nich należą również sklepy Sierra

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię