Prof. Dorota Grejner-Brzezińska zasiądzie w amerykńskiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii.

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zasiądzie w amerykańskiej Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii.

Profesor Dorota Grejner-Brzezińska jest absolwentką Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Obecnie pełni funkcję dziekana na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Do Ohio w USA prof. Grejner-Brzezińska przyjechała z Polski ponad 20 lat temu jako stypendystka Fulbrighta, zamierzając studiować nauki geodezyjne. Po uzyskaniu doktoratu została na uczelni. W 2017 r. została prodziekanem ds. badań. Prof. Grejner-Brzesińska pełniła również funkcję prezesa Instytutu Nawigacji (ION). Jest członkiem ION oraz członkiem Królewskiego Instytutu Nawigacji. Jej zainteresowania badawcze obejmują algorytmy GPS / GNSS, integrację GPS / inercji i innych czujników do nawigacji w środowiskach wymagających GPS, czujniki i algorytmy do nawigacji wewnętrznej i osobistej, mapowanie mobilne. Specjalizuje się w inżynierii geomatycznej – nauce o globalnej infrastrukturze. Jej ustalenia były wykorzystywane przez NASA. Współpracowała także z Departamentem Obrony, aby pomóc w mapowaniu i śledzeniu Ziemi za pomocą zaawansowanych czujników.

w 2016 roku Prof. Dorota Grejner-Brzezińska została laureatką II edycji konkursu o Nagrodę im. Profesora Lubomira W. Barana. Prof. Grejner-Brzezińska została doceniona za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie geodezji i nawigacji satelitarnej.

Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów, liczne raporty techniczne i pięć rozdziałów książek na temat GPS i nawigacji, a także prowadziła ponad 25 sponsorowanych projektów badawczych o łącznym budżecie 17 mln dolarów. Obecnie jest prezesem Instytutu Nawigacji, byłą przewodniczącą Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG) 4, Pozycjonowania i Aplikacji oraz członkiem IAG.

Gratulujemy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię