Rewolucja w systemie szkolnym Finlandii

Finlandia chce usunąć wszystkie przedmioty ze szkolnego programu nauczania.
Jak mówią przedstawiciele MEN-u,”Szkoła po zmianach ma pozwolić uczniom na rozwijanie ich zainteresowań.” Według nich obecny system edukacji jest nieskuteczny i przestarzały.

Uczniowie nie będą już chodzić na matematykę, fiński, geografię czy fizykę. Przedmioty zostaną zastąpione grupami dyskusyjnymi, w których będą prowadzone debaty na tematy matematyczne, geograficzne, itp.
A wszystko po to, aby zachęcić fińską młodzież do nauki i zagłębiania ich zainteresowań. Przyszli studenci w wieku 16 + będą mogli wybrać zajęcia i tematy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość.
„Będzie to bardzo duża zmiana w systemie edukacyjnym Finlandii”, mówi Liisa Pohjolainen, która jest odpowiedzialna za edukację młodzieży i dorosłych w Helsinkach – stolicy Finlandii, które staje na czele programu reform.
„Większość szkół naucza w sposób staromodny, a my potrzebujemy wejść w XXI wiek. Naprawdę potrzebujemy przemyśleć edukację i przeprojektować nasz system tak, aby przygotował on nasze dzieci na przyszłość z umiejętnościami potrzebnymi na dziś i na jutro.” – dodała Pohjolainen.

Prawie 70 procent nauczycieli zostało przeszkolonych w zakresie nowego programu nauczania. Rewolucja wkroczy do szkół w 2020 roku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię