Ustawodawcy z Illinois są o krok bliżej do zatwierdzenia stałego czasu letniego

Illinois nie jest jedynym stanem chcącym zrezygnować ze zmiany czasu. Tylko w tym roku dziesiątki stanów wyraziło chęć zakończenia sezonowej zmiany czasu – czasu letniego, praktykę cofania zegara o godzinę każdego listopada i godzinę do przodu w marcu.

Niedawny sondaż YouGov pokazuje, że większość Amerykanów – w tym 55% osób ze stanów środkowo-zachodnich – chce zakończyć tą praktykę.
Jesteśmy o krok bliżej od ewentualnego zniesienia obowiązkowej zmiany czasu dzięki nowej ustawie senackiej. Pomysłodawcą ustawy jest Senator Andy Manar, demokrata z Bunker Hill. Zgodnie z propozycją Manara „Czas letni byłby standardowym czasem całego stanu przez cały rok”. Niestety Senat Stanowy nie ma ostatecznego zdania w tej kwestii. Odejście od sezonowej zmiany czasu wymaga zgody federalnej. Zgoda ta została przyznana tylko dwa razy od czasu wprowadzenia sezonowej zmiany czasu.
„Nawet jeśli my opowiemy się za tą ustawą, to ostatecznie są tylko dwa sposoby, które mogą kwestię zmiany czasu zatwierdzić w Illinois, za zgodą Kongresu USA, który zagłosuje ‘za’, albo Kongres wdroży jednolity standard w całym kraju.”powiedział Andy Manar.
Pierwotnie zmiana czasu została uchwalona w 1918 roku jako środek oszczędzania energii podczas I wojny światowej. Choć początkowo praktyka ta była wprowadzana jako decyzja lokalna, prawem stała się w całym kraju, gdy Kongres USA uchwalił ustawę o jednolitym czasie (Uniform Time Act) w 1966 roku.
Najnowsze badania wykazały, że praktyka nie tylko nie osiąga zamierzonych celów w zakresie oszczędności energii, ale może również zwiększać ryzyko zawałów serca i ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych. Co więcej, wielu Amerykanów uważa tą praktykę za „zatruwającą im życie codzienne.”
Obecnie tylko mieszkańcy Arizony i Hawajów są wolni od sezonowej zmiany czasu. Czy nasz stan dołączy do tego małego grona dowiemy się niebawem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię