2 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Uciskiem

Światowy Dzień Walki z Uciskiem jest dniem upamiętniającym wprowadzenie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji 2 grudnia 1949 roku.

Niewolnictwo, wyzysk, mobbing, handel ludźmi, prostytucja, zmuszanie dzieci do pracy czy też bycia żołnierzami – oto nowoczesne formy ucisku. Mimo ciągłego rozwoju i postępu człowieka, nadal znajdują się miejsca, w których ludzie doznają tych form ucisku lub prześladowań.
Wolność jest najwyższą wartością jaką człowiek może osiągnąć. Każdy człowiek ma do niej prawo. Każdy człowiek ma również prawo do dokonywania wyborów czy podejmowania własnych decyzji. Niestety nie każdy człowiek te prawa posiada.
Szacuje się, że ponad 30 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. Według danych UNICEF jedno na sześć dzieci pracuje ponad jego siły. W pierwszej piętnastce niechlubnego rankingu krajów, w których żyje najwięcej niewolników, znajduje się aż pięć krajów Afryki: Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Sudan, Etiopia i Tanzania. W sumie na południe od Sahary żyje ponad 5 milionów niewolników. Prym również wiodą Indie, Chiny i Pakistan.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię