10 miast o wysokim poziomie zanieczyszczenia ozonem

Około 90% ozonu znajduje się w atmosferze, położonej na wysokości od około 10 do 50 km nad powierzchnią Ziemi. Ten stratosferyczny ozon znany jest pod nazwą „warstwy ozonowej”. Pozostała ilość ozonu znajduje się w dolnej warstwie atmosfery , zwanej troposferą , rozciągającej się od powierzchni Ziemi do wysokości około 10 km.

Ozon w troposferze, jeżeli występuje w nadmiarze, stwarza poważne zagrożenia . Jest on bardzo aktywny chemicznie, silnie reaguje z wieloma innymi związkami chemicznymi. Jego nadmiar w warstwie powietrza w, której żyjemy i którą oddychamy, jest groźnym dla człowieka i innych organizmów żywych. Powoduje uszkodzenia układu oddechowego człowieka i zwierząt oraz tkanek organizmów roślinnych , co może prowadzić do degradacji lasów. Jest trujący dla naszych płuc i może powodować astmę, podrażnienie, zapalenie dróg oddechowych.

Obszary o wysokim poziomie zanieczyszczenia ozonem często mają wyższe wskaźniki astmy, a czasem nawet krótszą długość życia i wyższy wskaźnik wad wrodzonych.
Stany Zjednoczone poczyniły ogromne postępy w kwestii walki z zanieczyszczeniem ozonem od czasu ustanowienia ustawy o czystym powietrzu – Clean Air Act, w 1963 r. Niestety w ostatnich latach ozon powrócił, szczególnie w cieplejszych regionach kraju. Jest to częściowo spowodowane zmianami klimatu, tlenkiem węgla (CO), dwutlenkiem azotu (NO2), metanem (CH4), a także lotnymi związkami organicznymi pochodzącymi ze spalania benzyny albo oleju napędowego.

Firma Stacker wraz z organizacją Climate Central skompilowały listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Ameryce. Oto pierwsza dziesiątka zeszłego roku:

#10. Sacramento, CA – 19 niezdrowych dni ozonowych.
#9. Salt Lake City, UT – 31 niezdrowych dni ozonowych.
#8. Houston, TX – 35 niezdrowych dni ozonowych.
#7. Las Vegas, NV – 46 niezdrowych dni ozonowych.
#6. Phoenix, AZ – 48 niezdrowych dni ozonowych.
#5. San Diego, CA – 50 niezdrowych dni ozonowych.
#4. Fresno, CA – 67 niezdrowych dni ozonowych.
#3. Bakersfield, CA – 90 niezdrowych dni ozonowych.
#2. Los Angeles, CA – 97 niezdrowych dni ozonowych.
#1. Palm Springs, CA – 120 niezdrowych dni ozonowych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię