Hipokryzja w świecie producentów leków. Mundipharma, najpierw uzależniała a teraz chce leczyć

Mundipharma, międzynarodowy oddział Purdue Pharma – twórca opioidu OxyContin, leczy przedawkowania sprzedając Nalokson. „Bądź przygotowanym. Weź Nalokson. Ratuj życie ” – tak brzmi slogan reklamowy firmy Mundipharma.

„Zajmowaliście się sprzedażą leków, które powodują uzależnienia i przedawkowanie, a teraz zajmujecie się sprzedażą leków, które leczą uzależnienia i przedawkowania, które powodowaliście” -tak skwitował proceder dr Andrew Kolodny, otwarty krytyk Purdue Pharma, dodając „To całkiem sprytne, prawda?”
Mundipharma, którego właścicielem, tak jak i Purdue Pharma jest rodzina Sackler, stosował te same taktyki sprzedaży uzależniających opioidów w Europie, Australii i Nowej Zelandii, co firmy farmaceutyczne w USA.
„Sposób, w jaki najpierw reklamowali i wpychali opioidy, a teraz idą z pomocą drogiego antidotum jest po prostu hipokryzją”, powiedział Ross Bell, dyrektor wykonawczy New Zealand Drug Foundation i długoletni zwolennik większej dostępności Naloksonu. „Przez nich rodziny są zrujnowane, a firma jedyne co widzi to dolary”.
Antidotum Mundipharma, aerozol do nosa naloksonu o nazwie Nyxoid, został niedawno zatwierdzony w Nowej Zelandii, Europie i Australii. Mundipharma broni go jako narzędzia pomagającego osobom, których życie jest zagrożone przedawkowaniem opioodów. Patrice Grand, rzecznik Mundipharma Europe, powiedział w oświadczeniu, że heroina jest główną przyczyną zgonów z powodu przedawkowania w krajach europejskich, a nalokson donosowy jest ważną opcją leczenia.
Ten ratujący życie lek w krajach europejskich kosztuje ponad 50 USD za dawkę. Podobny produkt wytwarzany przez inną firmę farmaceutyczną jest dostępny od lat w Stanach Zjednoczonych pod marką Narcan. Krytycy twierdzą, że cena Nyxoidu jest wygórowana, szczególnie że już istnieją niedrogie produkty naloksonu. Patrice Grand odmówił podania, ile Nyxoid kosztuje produkcja, a ile Mundipharma ma czystego zysku.
Stephen Wood, pracownik Harvard Medical School Center for Bioethics, który badał, w jaki sposób firmy farmaceutyczne w Stanach Zjednoczonych podniosły ceny produktów naloksonu w miarę nasilania się epidemii uzależnień, mówi, że firmy będące własnością Sackler produkujące nalokson mają etyczny obowiązek udostępnienia go.
„Gdyby próbowali znaleźć rozwiązanie, po prostu dystrybuowaliby nalokson za darmo. Mogliby wykorzystać wszystkie pieniądze, które zarobili na opioidach, aby wesprzeć program, w którym rozdają ten ratujący życie lek”, powiedział.
Podczas niedawnych procesów sądowych w Massachusetts i Nowym Jorku wyszło na jaw, że rodzina Sacklerów od dawna wiedziała, że produkowane przez nich opioidy uzależniają. Wewnętrzne dokumenty firmy pokazują również, że imperium farmaceutyczne rodziny Sacklerów od lat zastanawiało się, czy i jak może zarabiać na leczeniu uzależnienia. Ich tajny projekt Tango wykazała, że zarobki ze sprzedaży opioidów i leczenia uzależnienia, to studnia bez dna – „40–60% osób, które przeszły leczenie, będą miały nawrót i będą potrzebowały leczenia ponownie.” Publicznie rodzina wszystkiemu zaprzecza.

Osądźcie sami….

https://www.youtube.com/watch?v=0vSk7ADXoto

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię