Naukowcy opracowali generator który przekształca ciepło odpadowe w czystą energię elektryczną

Naukowcy z University of Texas w Dallas opracowali prototyp generatora, który wykorzystuje ciekły metal do przekształcania ciepła odpadowego ze źródeł takich jak samochody elektryczne lub centra danych w czystą elektryczność.

„Ciepło jest bogatym źródłem energii odnawialnej” – powiedział dr Babak Fahimi, wybitny kierownik inżynierii i profesor elektrotechniki w Erik Jonsson School of Engineering and Computer Science. „Na przykład w centrach danych spędzamy dużo czasu na pozbyciu się ciepła za pomocą agregatów chłodniczych i klimatyzacji. Nasza praca koncentruje się na recyklingu tego ciepła z powrotem do energii elektrycznej”.
Fahimi powiedział, że centra danych, akumulatory samochodów elektrycznych i urządzenia takie jak klimatyzatory generują w dużej mierze niewykorzystane potencjalne źródło energii. Większość wysiłków na rzecz pozyskiwania energii z ciepła odpadowego koncentrowała się na produktach ubocznych ciepła z produkcji, rafinerii i hut, które wytwarzają wysokie temperatury. Projekt UT Dallas zaczyna się od źródeł generujących ciepło o niższej temperaturze, między 80 a 115 stopni Fahrenheita, które trudniej było przekształcić w elektryczność.
Technologia ta mogłaby również poprawić wydajność pojazdów elektrycznych poprzez zamianę ciepła z akumulatorów i spalin samochodowych na energię elektryczną.
„Wszystkie odnawialne źródła energii, takie jak samochody elektryczne, mają fantastyczne zalety. Ale jest jedna rzecz, z którą nic do tej pory nie robimy – recykling wytwarzanego przez nie ciepła”, powiedział Fahimi, dyrektor założyciel Laboratorium Technologii Energii Odnawialnej i Pojazdów w UT Dallas.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię