Nowe prawa i opłaty wchodzące w życie w Illinois i innych stanach USA

Nowy roku przynosi nowe prawa i opłaty w wielu stanach Ameryki. Od kompostowania resztek jedzenia poprzez legalizację marihuany. Jeden stan nawet wprowadza zakaz dat ważności na kartach upominkowych. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze:

Rekreacyjna marihuana w Illinois

Od nowego roku kupowanie i palenie marihuany w stanie Illinois będzie legalne. Wraz z nowym prawem HB 1438 Illinois stało się 11 stanem, który zalegalizował rekreacyjne korzystanie z marihuany. Hodowanie jest caly czas nielegalne, ale osoby w wieku 21 lat i starsze będą miały legalny dostęp do marihuany sprzedawanej w punktach rozsianych w całym stanie. Publiczne korzystanie i palenie marihuany jest nadal zabronione – w tym w barach i restauracjach.

Płaca minimalna w Illinois

Płaca minimalna wzrośnie o 1 USD do 9,25 USD na godzinę 1 stycznia. Jest to pierwszy taki wzrost od 2010 r. Płaca wzrośnie do 10 USD na godzinę w lipcu, a następnie wzrośnie o 1 USD każdego stycznia, dopóki nie osiągnie 15 USD do 2025 r.

Nowe podatki i opłaty w Illinois

Niektóre nowe podatki i opłaty, które pomogą sfinansować wieloletni plan odnowy infrastruktury o wartości 45 miliardów dolarów, również wejdą w życie w styczniu. Opłaty rejestracyjne dla pojazdów osobowych wzrosną do 151 USD z 101 USD, a opłaty rejestracyjne pojazdów elektrycznych wzrosną do 251 USD płatnych rocznie. Opłata rejestracyjna za przyczepę o masie mniejszej niż 3 000 funtów wzrośnie do 118 USD z 18 USD, a każda klasa wagowa powyżej tego wzrośnie również o 100 USD. Nowy podatek od garaży parkingowych – 6% stawka będzie miała obowiązywać od garaży godzinowych i codziennych, a 9 procent od miesięcznych garaży. Stan opodatkuje również wartość rynkową wymienianych pojazdów już od 10 000 USD, a nie jak do tej pory od 20 000 USD.

Vermont wprowadza obowiązkowe kompostowanie

Według Departamentu Ochrony Środowiska, w stanie Vermont od 1 lipca resztki żywności nie będą mogły lądować na wysypiskach śmieci. Mieszkańcy będą mogli pozbywać się resztek jedzenia na cztery sposoby: poprzez użycie domowego pojemnika na kompost, zakupić komorę słoneczną rozkładającą resztki- Green Cone, podawać resztki świniom lub zatrudnić profesjonalistów w dziedzinie kompostowania. Jest to pierwsze stanowe prawo tego rodzaju w kraju. Vermont ma nadzieję osiągnąć 60% wskaźnik recyklingu poprzez obowiązkowe kompostowanie.

Arkansas wprowadza zakaz stanowego finansowania klonowania ludzi

Powołując się na potrzebę poszanowania życia ludzkiego, Arkansas nie zezwoli na publiczne finansowanie klonowania ludzi lub badań niszczących ludzkie zarodki. Nowe prawo odnosi się wszytkich procedur medycznych zabijających lub uszkadzających zarodki. ACT 653 blokuje również fundusze państwowe na badania nad komórkami macierzystymi z udziałem embrionów, czyli pierwsze osiem tygodni od zapłodnienia. 
Również zgodnie z nowym prawem, od 1 stycznia żadna państwowa instytucja edukacyjna nie może klonować ludzi w celu przeprowadzenia badań naukowych.

Waszyngton likwiduje daty ważności kart upominkowych

Firmy w stanie Waszyngton nie będą mogły umieszczać dat ważności na kartach upominkowych. Prawo wejdzie w życie 1 lipca 2020. HB 1727 zabrania również nakładania kar za brak aktywności na kartach lub opłat za usługi.

Illinois wprowadza wymóg miejsca do zmiany pieluszek w toaletach

Restauracje, sklepy i inne budynki z toaletami publicznymi w Illinois muszą mieć co najmniej jedną stację do przewijania niemowląt według nowego prawa HB 3711. Z dniem 1 stycznia prawo wymaga, aby budynki miały albo stację w toalecie dla kobiet i mężczyzn, albo stację w toalecie unisex. Właściciele budynków i biznesów muszą również powiesić znak przy wejściu do toalety, aby pokazać, że wewnątrz toalety znajduje się sanitarna i bezpieczna przebieralnia dla niemowląt.

Nevada wprowadza zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych

Na początku roku 2020 Nevada, z nowym prawem związanym z ubezpieczeniami na zdrowie dołączy do kilkunastu innych stanów które sprzeciwiły się dyskryminowania pacjentów z historią chorobową. Zakazuje ona ubezpieczycielom odmawiania ubezpieczenia pacjentom na podstawie przebytych chorób. Steve Sisolak, gubernator stanu powiedział, że AB 170 w Nevadzie pomoże w podtrzymaniu dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego, nawet jeśli Obamacare zostanie zniesione. Stany, ktore wprowadziły podobne zabezpieczenia to Delaware, Hawaje, Indiana, Maine, New Hampshire, Nowy Meksyk, Oregon, Vermont i Waszyngton.

Georgia rozluźnia wymogi dotyczące rejestru pedofili

W stanie Georgia przepis HB 478 stworzy nowe wymagania dotyczące umieszczenia skazanych przestępców w krajowym rejestrze przemocy wobec dzieci. Do tej pory skazani pedofile już w wieku od 13 lat znajdowali się w rejestrze. Nowe prawo podnosi ten wiek z 13 do 18 lat. Również nieletni skazańcy będą mieli więcej możliwości na zostanie usuniętym z bazy danych jeśli udowodnią, że zostali zrehabilitowani lub upłynął ponad rok od daty odbycia kary.

New Jersey zakazuje zadawania pytań dotyczących historii płac

Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia, pracodawcy nie mogą pytać kandydatów o pracę o ich historię płac. Jeśli jednak pracownik dobrowolnie pokaże swoje poprzednie pensje, płace lub świadczenia, pracodawcy mogą wykorzystać te informacje do ustalenia nowego wynagrodzenia. W całym kraju ponad 15 innych stanów, w tym Kalifornia, Hawaje i Maine, ma podobne zakazy w sprawdzaniu historii płac.

Nowe wymogi diagnostyczne w Illinois

W 2020 roku plany zdrowotne oferowne przez ubezpieczycieli muszą obejmować EpiPens, badania przesiewowe w kierunku raka skóry i mammografie diagnostyczne.

W Illinois najlepsi w klasie otrzymają gwarancję dostania się na wyższą uczelnię

Począwszy od nowego roku licealiści z Illinois, którzy znajdą się 10% najlepszych uczniów w klasie mają zagwarantowaną akceptację na Northern Illinois University, Eastern Illinois University, Southern Illinois University i Western Illinois University.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię