Kontrowersje związane z nominacjami do Oskara 2020

Nominacje do Oskara 2020 zostały ogłoszone. Wielu zasługujących aktorów i reżyserów otrzymało nominacje. Kilku faworytów pominięto. Krytycy zarzucają Akademii stronniczość, szowinizm i rasizm. Oceńcie sami.

J. Lo bez nominacji
? A jednak!

J.Lo była faworytką wielu osób. Krytycy filmowi jak i jej fani wierzyli, że otrzyma nominację za rolę Ramony w filmie Hustler reżyserii Lorene Scafaria. Fani Jennifer Lopez są zrozpaczeni po porannym ogłoszeniu nominacji w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa.” Wśród nominowanych znalazły się takie nazwiska jak Kathy Bates, Laura Dern, Scarlett Johansson, Florence Pugh, Margot Robbie. J. Lo zabrakło. Byłaby to pierwsza nominacja Lopez do Oscara. Lopez w Hustler wcieliła się w rolę ponętnej striptizerki i przywódczyni grupy oszustek, które okradają bogatych klientów klubu nocnego. Film oparty jest na prawdziwej historii opisanej w New York Magazine w roku 2015. Jennifer Lopez obecna jest na ekranie od ponad 30 lat, a filmy z jej udziałem przyniosły prawie 3 miliardy dolarów dochodów.

Najlepszy film nieanglojęzyczny


Tutaj również zabrakło faworyta. Był nim film Atlantics w reżyserii Mati Diop. Film porusza ważną kwestię kryzysu migracyjnego w Senegalu z punktu widzenia senegalskiego gawędziarza. Gdyby został nominowany, byłby to pierwszy film senegalski w historii, który zdobył uznanie dla najlepszego filmu międzynarodowego. O statuetkę powalczą filmy z Południowej Korei, Hiszpanii, Francji, Północnej Macedonii i Polski. Film Parasite z Południowej Korei jest pierwszym filmem z tego kraju nominowanym do Oskara w tej kategorii.

Lupita Nyong’o

Nyong’o wcieliła się nie w jedną rolę w horrorze Jordana Peele’a „Us”, tylko w dwie  kontrastujące postacie: Adelaide i jej złego sobowtóra, Red. Członkowie Akademii nie uznali tego jako wystarczajacą grę aktorską by stanąć do walki o statuetkę z najlepszymi i aktorka nie otrzymała w tym roku nominacji. Byłaby to jej druga nominacja. Nyong’o wygrała statuetkę za najlepszą aktorkę drugoplanową za „12 Years a Slave” w 2013 roku.

Beyoncé z piosenką Burning Bridges

Ogromną niespodzianką był brak Beyoncé na liście nominowanych w katergorii „Najlepsza piosenka.” Wśród nominowanych znalazły się I can’t let you throw yourself away – „Toy Story 4”, (I’m gonna) love me again – „Rocketman”, I’m standing with you – „Przypływ wiary”, Into the Unknown – „Kraina Lodu II” i Stand Up ’ „Harriet”. Burning Bridges piosenkarka z filmu Disneya Lion King „Spirit” została odrzucona. Beyoncé nie ma dobrej passy w Akademii. W 2007 roku została w tajemniczy sposób zdyskwalifikowana jako autorka pioseki z Dreamgirls „Listen”.

Greta Gerwig


Drugi rok z rzędu nie było nominowanych kobiet w kategorii „Najlepszy reżyser”. Greta Gerwig zostałą „przeoczona” w kategorii zdominowanej przez mężczyzn. Nominowani zostali Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Bong Joon-ho, Sam Mendes i Todd Phillips. 
Reżyserka filmu „Little Women” według Akademii nie zasłużyła na nią pomimo tego, że film został nominowany w kategoriach „Najlepszy fim”, „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”, „Najlepsza aktorka drugoplanowa”, „Najlepsze kostiumy”, „Najlepsza Oryginalna Muzyka”.

Więcej o tegorocznych nominacjach przeczytasz TUTAJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię