Dyrektorzy generalni światowych firmy z małymi pensjami

Nie każdy CEO wielkiej światowej firmy pobiera milionowe wypłaty. Niektórzy dyrektorzy generalni firm odnoszących  światowe sukcesy, z własnego wyboru, otrzymują wynagrodzenie w wysokości tylko 1 dolara. Oczywiście są to przemyślane kroki.

Dyrektorzy generalni decydują się na tego rodzaju drastyczną obniżkę wynagrodzeń z wielu powodów. Jednym z nich jest uspokojenie akcjonariuszy. Zbyt wysokie wynagrodzenia nie są mile widziane wśród akcjonariuszy, ale nie mają oni nic przeciwko temu, aby kadra kierownicza otrzymywała opcje akcji oparte na wynikach firmy. Wszyscy z poniższej listy zanim zdecydowali się na przysłowiowego dolara mieli już na kontach wystarczająco funduszy na zaspokojenie swoich najbardziej wybrednych zachcianek.

Richard Fairbank: Brak wynagrodzenia

Richard Fairbank, współzałożyciel i dyrektor generalny banku komercyjnego Capital One, nie otrzymuje wynagrodzenia od 23 lat. Zamiast tego przedsiębiorca finansowy przyjmuje zapłatę w postaci akcji i nagród – bonusów. Ale nawet bez pensji zarabia krocie. W 2018 roku rekompensata Fairbank wyniosła 17,5 mln USD. Jego majątek szacowany jest na około 1,1 mld USD , a wszystko to dzięki rosnącej cenie akcji.

Jeremy Stoppelman: 1 USD

Jeremy Stoppelman, dyrektor generalny platformy recenzji Yelp, jeszcze w 2012 roku pobierał wypłatę rzędu 300 000 USD rocznie. Od 2014 roku suma ta spadła do 1 USD. Ale Stoppelman nie cierpi na brak funduszy dzięki lukratywnej opcji zarobkowej w akcjach firmy. Tylko w 2018 roku Stoppelman, który jest wart setki milionów dolarów, otrzymał łącznie 5,4 miliona dolarów.

Mark Zuckerberg: 1 USD

Mark Zuckerberg dokonał gigantycznej obniżki swojego wynagrodzenia po 2013 roku. Wtedy to jego roczna pensja wynosiła 770 000 USD. Od 2014 roku zarabia jednego dolara. Szef mediów społecznościowych zgarnął 22,6 mln USD w 2018 roku za sprawą rosnącej ceny akcji Facebooka. Wartość netto Zuckerberga szacuje się na 77,7 mld USD.

Nick Woodman: 1 USD

Pośród spadających przychodów, zwolnień pracowników i gwałtownego spadku ceny akcji, prezes GoPro Nick Woodman dokonał przyzwoitej rzeczy i obniżył swoją pensję do 1 USD. Chciał w ten sposób okazać solidarność ze swoją siłą roboczą i zdławić gniew akcjonariuszy. Poskutkowało. Firma przetrwała ciężki okres. Według danych agencji Bloomberg Pay Index Woodman był najlepiej zarabiającym dyrektorem generalnym w Ameryce. Tylko w 2014 roku zarobił 287,2 mln USD.

Ondrej Vlcek: 1 USD

Urodzony w Czechach matematyk Ondrej Vlcek przejął funkcję CEO firmy cyberbezpieczeństwa Avast latem 2019 roku. Od samego początku zdecydował się na 1-dolarową pensję. Vlcek posunął się jeszcze dalej. Ogłosił również, że przekaże swoją roczną wypłatę 100 000 USD za stanowisko dyrektora zarządu na cele charytatywne. Vlcek ma inny dopływ gotówki – 2% swojego obecnego udziału w firmie, który jest wart około 60 milionów dolarów.

John Mackey: 1 USD

W październiku 2007 roku dyrektor generalny Whole Foods Market, John Mackey, napisał list do swoich pracowników, w którym zobowiązał się zmniejszyć pensję do zaledwie dolara i przekazać wszystkie przyszłe swoje akcje firmy dla dwóch fundacji charytatywnych prowadzonych przez Whole Foods Market. Mackey dotrzymał słowa i przez ostatnie przeszło 10 lat pracował prawie za darmo. Jednak szef rynku Whole Foods nie może narzekać na brak funduszy. Przed rokiem 2007 miał już ponad milion udziałów w spółce. Jego wartość netto jest zgłaszana w przedziale od 76 do 100 milionów dolarów.

Jack Dorsey: 4,15 USD

Dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, jest także szefem firmy zajmującej się przetwarzaniem kart kredytowych Square. Jego łączna pensja wynosi 4,15 USD plus firma pokrywa również koszty bodyguards – 70 000 USD rocznie. Forbes oszacował, że CEO zarobił 8 mln USD, sprzedając akcje Square w 2018 roku, a jego wartość netto wynosi 4,1 miliarda dolarów.

Elon Musk: 56,380 USD

Obecna pensja Elona Muska wynosi 56 380 USD. Jest to minimalna stawka wymagana przez kalifornijskie przepisy dotyczące płacy minimalnej dla dyrektorów generalnych. Jego prawdziwe zarobki są powiązane z osiągnięciami producenta samochodów. Jeśli Tesla osiągnie 12 niezwykle ambitnych „kamieni milowych”, które spowodują wzrost wartości firmy do ponad 650 miliardów dolarów w ciągu dekady, najbardziej innowacyjny miliarder na świecie otrzyma 55,8 miliarda dolarów w akcjach firmy. Forbes szacuje bieżącą wartość netto Musk na 27 miliardów dolarów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię