W USA po raz pierwszy od czasów Wielkiej Recesji zatrudnionych jest większy procent kobiet niż mężczyzn

Według najnowszego raportu na temat zatrudnienia i miejsc pracy kobiety po raz pierwszy przewyższają liczebnie mężczyzn w amerykańskiej sile roboczej od czasu Wielkiej Recesji w latach 2007 – 2010.

Ostatnie dane statystyczne Departamentu Pracy pokazały, że kobiety zajmowały 50,04% miejsc pracy w grudniu, co zwiększyło ich udział siły roboczej do 76,2 miliona osób na terenia całego kraju. Kobiety zyskały 139 000 miejsc pracy w porównaniu do 6 000, które mężczyźni zdobyli w tym samym okresie.

Ostatni raz kobiety stanowiły większość siły roboczej w okresie dziesięciu miesięcy między czerwcem 2009 roku, a kwietniem 2010 roku. Niestety ,w tamtym okresie powodem nie była większa ilość miejsc pracy stworzonych dla kobiet, ale gwałtowne załamanie gospodarki i duża strata miejsc pracy w sektorach zatrudniających mężczyzn, takich jak produkcja.
Tym razem wzrost zatrudnienia wśród kobiet spowodowany jest ogólnym rozwojem gospodarki oraz gałęzi przemysłu, które statystycznie zatrudniają większą ilość kobiet niż mężczyzn.
„Sektory, które w dzisiejszym klimacie gospodarczym najbardziej rozwijają się to edukacja i opieka zdrowotna. Są to również sektory gospodarki, w których szukają zatrudnienia kobiety. Patrząc na XXI wiek, to naprawdę niesamowite, jak głęboka jest część segregacji pod względem płci na rynku pracy”, powiedziała w wywiadzie dla Wall Street Journal Ariane Hegewisch, dyrektor programowy ds. zatrudnienia i zarobków w Institute for Women’s Policy Research.
Pomimo tego pozytywnego nurtu, liczba kobiet w wieku produkcyjnym posiadających pracę, pozostaje cały czas niższa w porównaniu z innymi rozwiniętymi gospodarkami. Ernie Tedeschi, były ekonomista Departamentu Skarbu, twierdzi, że może wynikać to z brak dodatkowych świadczeń i korzyści z zatrudnienia wśród kobiet – matek.
„Zatrudnienie kobiet w średnim wieku w USA, kiedyś było najwyższe z gospodarek światowych. Dzisiaj sektor ten pozostaje w tyle za wieloma krajami, powiedział Tedeschi. Istnieje wiele czynników powodujących te zmiany, ale badania wskazują, że główną przyzyną jest stosunkowo słaba polityka przyjazna rodzinie w USA. ”
Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego z kwietnia 2019 roku wykazał, że takie kraje jak Australia, Kanada, Japonia i wiele krajów europejskich wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem odsetka zatrudnienia kobiet – matek w wieku produkcyjnym.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię