Dokładnie sto lat temu urodził się Federico Fellini. Przypominamy jego filmy

Dokładnie sto lat temu we włoskim Rimini urodził się Federico Fellini. To jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina, twórca niezapomnianych i wielokrotnie nagradzanych: „Słodkiego życia”, „8 i pół”, „La strady” czy „Amarcordu”.

Jak mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński, Federico Fellini tworzył kino pełne barw i prawdziwych emocji. „Nazwisko Fellini stało się uosobieniem kina autorskiego, kina w którym wszystko wolno, w którym sen łączy się z jawą” – powiedział Łukasz Muszyński.

Krytyk zaznacza, że Fellini był wyjątkowym obserwatorem, który poprzez sztukę komentował europejską rzeczywistość. Pokazał to między innymi w „Słodkim życiu”, w którym opowiedział o śmietance towarzyskiej Rzymu. „Która goni od jednego ekscesu do drugiego, od jednej imprezy do drugiej a jednocześnie poszukuje jakiegoś sensu” – powiedział Łukasz Muszyński.
W swoich filmach często wykorzystywał motywy cyrkowe oraz znany był z portretowania kobiet – mówi krytyk filmowy, znawczyni kina włoskiego Diana Dąbrowska. „Uważał, że element kobiecości, nawet w jego życiu, życiu autora, jest niezbędny” – powiedziała Diana Dąbrowska.
Fellini uznawany jest za jednego z najbardziej kreatywnych twórców filmowych wszech czasów. Federico Fellini jako reżyser i scenarzysta przez 45 lat współtworzył historię światowego kina. Zmarł w Rzymie 31 października 1993 roku.

IAR

Wszystkie filmy, które reżyserował Federico Fellini.

(wikipedia)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię