O’Hare rozpoczyna kontrolę pasażerów

Urzędnicy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zapowiedzieli, że służby Lotniska O’Hare rozpoczną kontrolę pasażerów przylatujących z Wuhan ( Środkowe Chiny) na obecność wirusa, który był sprawcą setek zachorowań i pozostawił życia 6 osób.

Lotniska w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zintensyfikowały monitorowanie, sprawdzając pasażerów z Chin pod kątem oznak choroby. Stany Zjednoczone to piąty kraj, który zgłosił istnienie choroby, po Chinach, Tajlandii, Japonii i Korei Południowej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia urzędnicy służby zdrowia w USA rozpoczęli kontrolę pasażerów z Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, na trzech lotniskach w USA – nowojorskim lotnisku Kennedy oraz lotniskach w Los Angeles i San Francisco.

Co więcej, loty rozpoczynające się w Wuhan, z miejscem docelowym w USA, mają być kierowane tylko na lotniska na których urzednicy będą monitorować podróżnych i sprawdzać czy nie są nosicielami wirusa.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wydała dzisiaj komunikat ws. stwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa z Wuhan na terenie USA.
Wcześniej „New York Times” napisał, pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia amerykańskiego obywatela koronawirusem 2019-nCoV odnotowano w stanie Waszyngton. Stany Zjednoczone są piątym krajem, w którym stwierdzono przypadek nowego koronawirusa. Nowy wirus należy do tego samego rodzaju, co SARS. Dotychczas stwierdzono około 300 przypadków, z czego zdecydowaną większość w chińskim Wuhan, a pojedyncze – w Tajlandii, Japonii i Korei Płd.
Nowy typ koronawirusa może wywołać ostre zapalenie płuc. Pacjenci skarżą się na wysoką temperaturę i trudności z oddychaniem. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, lotniska na całym świecie zaostrzają środki bezpieczeństwa.
Nowy groźny wirus (2019-nCoV), który rozprzestrzenia się na Dalekim Wschodzie, może być przenoszony przez człowieka. Do tej pory na skutek zarażonych zostało około 300 osób, z czego sześć zmarło. Wśród zarażonych jest obywatel Wielkiej Brytanii, leczony w Tajlandii oraz obywatel USA, zdiagnozowany dopiero w swoim kraju.
Na jutro (01.22) zaplanowano spotkanie kierownictwa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która ma stwierdzić, czy epidemia wirusa z Wuhan stanowi już zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie.
IAR, AP, NYT

Image may contain: one or more people and text

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię