Pielęgniarka zajmująca się chorymi na koronawirusa w Chinach twierdzi, że 90 000 osób jest zarażonych

Anonimowa pielęgniarka ubrana w strój ochronny i maskę na twarzy z ośrodka zdrowia, w którym przebywają chorzy w Wuhan twierdzi, że już 90 000 osób zostało zarażonych przez koronawirusa w Chinach – znacznie więcej niż tylko 1975 osób wydanych przez urzędników państwowych. „Znajduję się w obszarze, w którym zaczął rozprzestrzeniać się koronawirus. Jestem tutaj, aby powiedzieć prawdę. W tej chwili prowincja Hubei, w tym obszar Wuhan, nawet Chiny, 90 000 osób zostało zarażonych koronawirusem ”.

Kobieta poradziła również wszystkim w Wuhan, aby nie wychodzili na zewnątrz, by uniknąć zarażenia wirusem, i poprosiła o przesłanie dodatkowego sprzętu do miasta.

Ognisko zapalne wirusa rozpoczęło się w Chinach, gdzie według oficjalnych wiadomości zostało zainfekowanych ponad 1970 osób, i zmarło 56. Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że kraj znajduje się w poważnej sytuacji, jak również zorganizował spotkanie w sprawie sposobów walki z wirusem –  poinformowała w sobotę chińska telewizja państwowa.

Raport pielęgniarki obejrzano na YouTube prawie dwa miliony razy. W filmie kobieta ostrzega ludzi przed wyjściem na zewnątrz i powstrzymaniem się od świętowania chińskiego Nowego Roku.

„Chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy obecnie oglądają ten film, że nie powinni wychodzić na zewnątrz. Nie imprezuj. Nie jedz poza domem. Raz w roku obchodzimy chiński nowy rok. Jeśli się zabezpieczysz przed wirusem, w przyszłym roku będziesz mógł  świętować z rodziną ”.

Rozpaczliwie apelując o dostawy, powiedziała: „Nie obchodzi nas, co mówi rząd. Mówię do was za pośrednictwem mediów społecznościowych. Proszę, pomóżcie nam. Prosimy o przekazanie jednorazowych okularów, masek i odzieży jednorazowego użytku. Obecnie nasze zasoby są niewystarczające.”

W ubiegłym tygodniu, starszy dziennikarz w prowincjonalnej gazecie Hubei, prowadzonej przez rządzącą partię komunistyczną wezwał do „natychmiastowej” zmiany przywództwa w Wuhan. Post został opublikowany w chińskich mediach społecznościowych Weibo. Post został później usunięty.

Krytycy twierdzą również, że wielu ekspertów ds. zdrowia, którzy ostrzegali rząd na wczesnym etapie przed zagrożeniami ze strony koronawirusa, zostało zatrzymanych lub przerwano ich badania, ponieważ nie pracowali oni w państwie chińskim.

Oskarżenia o tuszowanie odbijają się echem wokół epidemii SARS (zespołu ostrego zapalenia układu oddechowego) w 2002 r., Kiedy rząd ukrył istnienie choroby nie tylko przed światem zewnętrznym, ale przed własnym ludem.

Miasta w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie są w pogotowiu. Podejrzewa się, że conajmniej 63 osoby w 22 stanach zachorowały na koroniawirusa. Poniższa mapa pokazuje potwierdzone i podejrzane przypadki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Chińskim gazetom zabroniono zgłaszania przypadków choroby, poza okazjonalnymi oświadczeniami urzędników państwowych, które uspokajały opinię publiczną, że nie ma się czym martwić. Państwo Chińskie włożyło tyle wysiłku w tłumienie negatywnych komentarzy, że kiedy chory podróżnik z Guangdong przybył do Pekinu, lekarze nie mieli pojęcia, na co cierpi.

W USA potwierdzono trzy przypadki, ale urzędnicy powiedzieli, że spodziewają się wzrostu tej liczby, ponieważ w chwili obecnej dziesiątki osób jest testowanych pod kątem wirusa. Na lotniskach w całym kraju podejmowane są dodatkowe środki ostrożności, ponieważ wszyscy pasażerowie przybywający z Wuhan, chińskiego miasta, w którym wybuchła epidemia pod koniec grudnia, są kierowani do pięciu głównych ośrodków kontroli bezpieczeństwa. Rząd USA zarządził także ewakuację około 1 000 obywateli i dyplomatów w Wuhan.

Miasto, które ma populację około 11 milionów, zostało poddane kwarantannie od czwartku, ponieważ urzędnicy próbują spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Napięcia na lotniskach w USA są wysokie, ponieważ podróżni martwią się narażeniem na wirusa w tak szczelnym miejscu o dużym natężeniu ruchu. Od piątku część personelu międzynarodowego lotniska O’Hare w Chicago nosi maski ochronne na twarzy.

Jak donoszą agencje, amerykańscy pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę – są trzymani w izolacji w szpitalach i dobrze się regenerują.

KONTRAWIRUS W USA

1. Mężczyzna w stanie Waszyngton

Pierwszy przypadek koronawirusa w USA potwierdzono we wtorek 21 stycznia.

Pacjent – dwudziestokilkulatek z Waszyngtonu, który mieszka w hrabstwie Snohomish – został poddany kwarantannie w Providence Regional Medical Center w Everett, poza Seattle. Mężczyzna sam podróżował z Wuhan, ale nie odwiedził żadnego targowiska w centrum epidemii. Podobno nie miał żadnych objawów po przybyciu do USA 15 stycznia, ale po przeczytaniu o epidemii w Internecie i pojawieniu się objawów skontaktował się z lekarzem. Pacjent rzekomo zgłosił się na leczenie 16 stycznia i został przetestowany następnego dnia. Mówi się, że jest w stabilnym stanie. Jest leczony przez kilku pracowników i robota, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Do robota dołączony jest stetoskop, który robi pomiary, i duży ekran, dzięki któremu lekarze mogą się z nim komunikować, powiedział dr George Diaz, szef oddziału chorób zakaźnych w Regionalnym Centrum Medycznym Providence.

„Personel pielęgniarski w pokoju przesuwa robota, abyśmy mogli zobaczyć pacjenta na ekranie i porozmawiać z nim” – powiedział dr Diaz dla CNN.

Urzędnicy monitorowali również kilkanaście osób, z którymi podobno zetknął się mężczyzna w ciągu pięciu dni między powrotem do USA a zdiagnozowaniem go.

2. Kobieta w Chicago

CDC potwierdziło w piątek drugą sprawę w USA – 60-letnią kobietę w Chicago, Illinois, która podróżowała do Wuhan pod koniec grudnia. Kobieta, która nie została wymieniona z imenia i nazwiska, przybyła na międzynarodowe lotnisko O’Hare 13 stycznia, ale zaczęła odczuwać objawy dopiero kilka dni później. Urzędnicy ds. Zdrowia twierdzą, że kobieta wydaje się „dobrze” i stabilna. Znajduje się w izolacji w szpitalu w Hoffman Estates, Illinois.

„Naprawdę staramy się zrozumieć pełne spektrum choroby” – powiedziała podczas briefingu dr Nancy Messonnier, dyrektor Narodowego Centrum ds. Szczepień i Chorób Oddechowych Messonnier. „Problem z tą porą roku polega na tym, że jest zimno i grypa, a krążą liczne infekcje przeziębienia i układu oddechowego”. CDC zaleca, aby każdy z objawami skontaktował się z lekarzem przed podjęciem leczenia, aby można było zastosować odpowiednie środki ostrożności.

 • Agencja próbuje przyspieszyć badania przesiewowe, przeprowadzając testy dla urzędników służby zdrowia. Diagnozowanie CDC zajmuje około czterech do sześciu godzin po przybyciu próbki do laboratorium. Obecnie testowane są dwie osoby z Minnesoty i trzy osoby z Michigan.
 • Według doniesień Detroit Free Press, pacjenci z Michigan zgodzili się pozostać w izolacji do czasu powrotu wyników badań.
 • Monitorowani są również dwaj studenci, jeden z Texas A&M University, a drugi z Tennessee Tech University.
 • Departament Zdrowia Tennessee powiedział, że postanowił przetestować ucznia TTU, ponieważ miał „bardzo łagodne objawy” i miał niedawną historię podróży, która spełniała kryteria badania.
 • Żadne wyniki nie zostały potwierdzone, a uczeń jest trzymany nadal w izolacji.
 • W przypadku studenta z Teksasu urzędnicy okręgu zdrowia Brazos powiedzieli, że mężczyzna ma „łagodne” objawy przypominające koronawirusa i niedawno wyjechał do Wuhan.
 • Wyniki badań zostaną podane do wiadomości publicznej, jeśli pacjent uzyska wynik pozytywny na koronawirusa. Urzędnicy powiedzieli, że pacjent jest obecnie izolowany w domu i że uczniowie mogą bezpiecznie uczęszczać na zajęcia.
 • W sklepach z zaopatrzeniem medycznym w dolinie Brazos, gdzie znajduje się Texas A&M, zgłaszano brak maski medycznej po zgłoszeniu możliwego przypadku. Genese Smith, która pracuje w MediCare Equipment w Bryan, zaledwie kilka kilometrów od kampusu, powiedziała KBTX, że napływ klientów przybył do sklepu w czwartek, szukając masek.

„W ciągu około 30 minut od wyjścia z wiadomości zaczęliśmy odbierać telefony z pytaniem, czy mamy maski, jakie mamy maski i ile mamy dostępnych” – powiedział Smith. „Sporo osób zaczęło przychodzić, pytać i kupować”. Smith powiedział, że sklep zazwyczaj magazynuje około 50 masek, ale już zamówił więcej. Inne sklepy w okolicy, w tym dział usług zdrowotnych Texas A&M, również oczekują na nowe dostawy masek po wyczerpaniu obecnych zapasów, według KBTX.

 • W Kalifornii międzynarodowy port lotniczy Los Angeles był w stanie wysokiej gotowości gdy pasażer, który przybył w środę, został wysłany do szpitala po tym, jak wyglądał na chorego. CBS Los Angeles poinformował, że pasażer przyleciał samolotem American Airlines z Meksyku około 19.00. Nie jest jednak jasne, czy pasażer pochodzi z Meksyku, czy pochodzi z innego miasta.
 • Kilka osób w stanie, szczególnie w hrabstwie Alameda i rejonie zatoki, jest również badanych w celu sprawdzenia, czy mają wirusa przypominającego SARS.
 • W piątek Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Karoliny Północnej poinformował również, że bada sprawę. Podejrzany pacjent przybył na międzynarodowe lotnisko Raleigh-Durham 23 stycznia po podróży do Wuhan, ale nie odwiedzał sklepów i targów z owocami morza. Cztery inne potencjalne przypadki są również badane w stanie Nowy Jork.
 • W Kolorado pacjent z objawami układu oddechowego został umieszczony w izolacji w Lakewood’s Centura St. Anthony po tym, szpital powiedział, że na wyniki w kierunku koronawirusa mogą potrwać do kilku dni, ale ryzyko dla zdrowia publicznego jest obecnie uważane za niskie.

Coronavirus: Co wiemy do tej pory

Co to za wirus?

Wirus został zidentyfikowany jako nowy typ koronawirusa. Koronawirusy są dużą rodziną patogenów, z których większość powoduje łagodne infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie.

Ale koronawirusy mogą być również śmiertelne. SARS, czyli ciężki zespół ostrego układu oddechowego, jest powodowany przez koronawirusa i zabił setki ludzi w Chinach i Hongkongu na początku 2000 roku.

Czy koronawirus może zabić?

Tak. Jak dotąd siedemnaście osób zmarło po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa.

Jakie są objawy?

Objawami są zwykle gorączka, kaszel i problemy z oddychaniem, ale u niektórych pacjentów rozwinęło się zapalenie płuc, potencjalnie zagrażająca życiu infekcja, która powoduje zapalenie małych pęcherzyków płucnych w płucach.

Jak jest wykrywany koronawirus?

Sekwencjonowanie genetyczne wirusa zostało udostępnione naukowcom w Chinach i reszcie świata, aby umożliwić innym krajom szybkie zdiagnozowanie potencjalnych nowych przypadków. Pomaga to innym krajom szybko reagować na przypadki chorobowe

Aby zidentyfikować wirusa, lotniska używają skanerów do kontroli temperatury. Ale jak w przypadku każdego wirusa ma on okres inkubacji, co oznacza, że ​​wykrycie nie zawsze jest możliwe, ponieważ objawy jeszcze się nie pojawiły.

Jak to się zaczęło i rozprzestrzeniło?

Pierwsze zidentyfikowane przypadki dotyczyły osób związanych z hurtowym rynkiem owoców morza Huanan w Wuhan. Od tego czasu zidentyfikowano przypadki, które mogły zostać rozprzestrzenione poprzez przenoszenie człowieka na człowieka.

Co robią kraje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się?

Kraje Azji zintensyfikowały nadzór lotniskowy. Należą do nich Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Hongkong, Indonezja, Malezja i Filipiny.
Australia i USA również badają pacjentów pod kątem wysokiej temperatury, a Wielka Brytania ogłosiła, że ​​będzie kontrolować pasażerów powracających z Wuhan.

Czy jest podobny do czegokolwiek, co kiedykolwiek widzieliśmy?

Eksperci porównali go do ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) w 2003 roku. Epidemia rozpoczęła się w południowych Chinach i zabiła ponad 700 osób w Chinach kontynentalnych, Hongkongu i innych krajach

W stanie Waszyngton, gdzie potwierdzono pierwszy przypadek w USA, szkoła Northwest Chinese w Bellevue odwołała weekendowe zajęcia dla przedszkolaków z powodu obaw o rozprzestrzenianie się wirusa.

„Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia naszych uczniów i ich rodzin. Uważamy, że jest to najlepszy sposób postępowania” – napisali w e-mailu z ogłoszeniem odwołanych zajęć.

Na kampusie uniwersyteckim w Seattle chińskie stowarzyszenie studentów rozdaje maski na twarz i prosi studentów o udział w wysyłaniu materiałów takich jak maski na twarz i ubrania ochronne do Chin.

Na lotniskach badanie rozpoczyna się od ankiety, która ma na celu ustalenie, czy podróżny wykazuje możliwe objawy koronawirusa i czy odwiedził targi mięsa lub owoców morza w Wuhan związane z wybuchem epidemii. Jeśli wydają się mieć jakiekolwiek objawy związane z koronawirusem, podróżni są zabierani do osobnego miejsca w celu dalszego badania i kontroli temperatury.

Według doniesień konsulat USA kontaktuje się ze wszystkimi Amerykanami zarejestrowanymi jako mieszkający w Wuhan – uważanym za epicentrum śmiertelnej epidemii – aby zaoferować im miejsce na lot czarterowy zaplanowany na niedzielę. CNN poinformował, że w Wuhan mieszka około 1 000 Amerykanów, a ci, którzy zdecydują się na ewakuację, będą zmuszeni zapłacić za swoje miejsce na odrzutowcu Boeinga 767, który przewozi około 230 osób. O ewakuacji do USA po raz pierwszy poinformował Wall Street Journal, powołując się na oficjalne źródło.

Jednak inne źródło, które rozmawiało z CNN, zakwestionowało twierdzenie Wall Street Journal, że wszelkie wolne miejsca mogą być oferowane obywatelom spoza USA i dyplomatom z innych krajów, mówiąc, że obywatele spoza USA będą dopuszczeni na pokład tylko wtedy, kiedy ich małżonkowie są obywatelami Amerykańskimi. Przyjmuje się, że na pokładzie samolotu będzie personel medyczny, aby zaopiekować się każdą osobą, która mogła zostać zarażona wirusem i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowały, że są zaangażowane w starania o pomoc Amerykanom w opuszczeniu Wuhan.

„Departament stanu ma wiodącą rolę w bezpiecznym i celowym nakazaniu wyjazdu wszystkich obywateli USA z Wuhan w Chinach” – powiedziała CNN rzeczniczka CDC, Kristen Nordlund. „CDC ma świadomość istniejącego zagrożenia i koordynuje planowanie”.

Waszyngton otrzymał zgodę na tę operację od chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych agencji rządowych po negocjacjach w ostatnich dniach. Podobno USA planują również tymczasowo zamknąć konsulat Wuhan.

Śmiertelny koronawirus „przyspiesza”, a Chiny stoją w obliczu „poważnej sytuacji” – powiedział prezydent tego kraju – ponieważ co najmniej jeden lekarz zmarł na wirusa, a USA przygotowują się do ewakuacji obywateli z dotkniętego kryzysem Wuhan. Zainfekowane wirusem chińskie miasto Wuhan, które jest już zablokowane i gdzie prawdopodobnie powstał wirus. Zakazało używania pojazdów w centrum miasta, a Hongkong powiedział, że zamknie szkoły na dwa tygodnie, ponieważ władze starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Około 56 milionów ludzi podlega obecnie ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, ponieważ władze rozszerzają zakazy podróży w centralnej prowincji Hubei, dotykając obecnie 18 miast.

 • Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że ​​utworzyła sześć zespołów medycznych o łącznej liczbie 1230 pracowników medycznych
 • Filmy z chińskich szpitali pokazują pacjentów stłoczonych w zatłoczonych korytarzach i leżących na podłodze
 • Globalne porty lotnicze zintensyfikowały kontrolę pasażerów z Chin, choć niektórzy kwestionują jego wartość
 • Chiny twierdzą, że wirus się mutuje i może być przenoszony przez kontakty międzyludzkie, w większości dotykając wątłych i starych
 • Szanghaj zamknął wszystkie kina do 30 stycznia, desperacko starając się powstrzymać rozprzestrzenianie się zabójczego wirusa
 • Wuhan nakłada zakaz na poruszanie się prywatnymi pojazdami w centrum miasta od 26 stycznia, aby powstrzymać epidemię wirusów
 • Starbucks powiedział, że zamyka wszystkie sklepy w prowincji Hubei, po podobnym ruchu przeprowadzonym przez McDonald’s w pięciu miastach
  Yum China Holdings Inc powiedział, że w rezultacie tymczasowo zamknął niektóre sklepy KFC i Pizza Hut w Wuhan
 • Wszystkie usługi grupowych wycieczek zagranicznych, w tym rezerwacje hoteli i samolotów mają zostać zawieszone
 • Szkoły, które świętują Nowy Rok Księżycowy, pozostaną zamknięte do 17 lutego
 • Wszystkie loty oraz podróże koleją między Hongkongiem, a Wuhan zostają wstrzymane
 • Podobno trzynaście miast, w których mieszka około 40 milionów ludzi, poszło za przykładem Wuhana, zamknęło miasta i zatrzymało transport publiczny
 • Siedem filmów, które miały premierę w ten weekend, anulowało swoje pokazy, a 70 000 kin w całym kraju zamknęło swoje drzwi, donosi The Telegraph.
 • Wuhan jest teraz zamknięty, a mieszkańcy mają zakaz opuszczania domu i zmuszeni do noszenia masek na twarz. Nie ma transportu publicznego, główne drogi i lotnisko zostały zamknięte.
 • McDonald’s nakazał zamknięcie swoich oddziałów w pięciu miastach w prowincji Hubei, a sklep odzieżowy Uni Qlo zamknął 17 sklepów w mieście Wuhan, gdzie doszło do pierwszych zarażeń wirusem.

 

JAKIE SĄ OBJAWY CORONAVIRUSA?

Typowe dla koronawirusa objawy pojawiają się około 14 dni po zarażeniu:

 • katar
 • kaszel
 • ból gardła
 • gorączka (wysoka temperatura)
 • Zdecydowana większość pacjentów – co najmniej 97 procent, w oparciu o dostępne dane – wyzdrowieje z nich bez żadnych problemów lub pomocy medycznej
 • U niewielkiej grupy pacjentów, którzy wydają się być głównie osobami starszymi lub cierpiącymi na przewlekłe choroby, może to prowadzić do zapalenia płuc
 • Zapalenie płuc jest infekcją, w której wnętrza płuc puchną i wypełniają się płynem. Coraz trudniej jest oddychać, a jeśli nie jest leczony, może się udusić

Raport przygotowany przez naukowców z Lancaster University w Anglii, University of Florida i University of Glasgow oszacował, że diagnozuje się tylko jeden na 20 przypadków koronawirusa.

„W ciągu 14 dni (4 lutego 2020 r.) Nasz model przewiduje, że liczba zarażonych osób w Wuhan będzie większa niż 250 tys.”  Dr Read powiedział MailOnline: „Szacujemy, że tylko jedna na 20 zarażonych osób jest wykrywana i potwierdzana jako przypadki choroby. Potencjalnie wiele osób nie jest rozpoznanych.”

DM

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię