Sztuczna Inteligencja pomocna we wczesnym przewidywaniu wybuchu epidemii

Firma BlueDot była jedną z pierwszych, która dostrzegła światowe zagrożenie wybuchu wirusa Wuhan w Chinach dzięki zastosowaniu AI.
BlueDot to platforma internetowa, która tworzy „świadomość sytuacyjną” zagrożeń chorobami zakaźnymi na całym świecie oraz wyszukuje miejsca i sposób w jaki choroby mogą przemieszczać się doprowadzając do wybuchu epidemii.

Startup BlueDot został założony w 2013 roku przez doktora Kamrana Khana. Doktor Kamran wraz ze swoim zespołem aktywnie rozwija globalny system wczesnego ostrzegania przed najbardziej niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi na świecie. Korzystając z platformy dużych zbiorów danych w połączeniu ze sztuczną inteligencją, systemami informacji geograficznej i innymi zaawansowanymi technologiami, BlueDot był w stanie przewidzieć rozprzestrzenianie się grypy na całym świecie i śledzić ostatnie wybuchy epidemii, w tym Ebolę i wirusa Zika.

Ich metoda prognostyczna przyjęła nowatorskie podejście. Ich badania łączą sztuczną inteligencję z przetwarzaniem języka naturalnego. Przetwarzanie języka naturalnego zajmuje się analizą i tworzeniem tekstów w języku naturalnym, łatwym do odczytania i zrozumienia przez człowieka.
System zbudowany przez BlueDot przeszukuje Internet w poszukiwaniu artykułów informacyjnych z informacjami o chorobach u ludzi i zwierząt – pobiera również dane międzynarodowych linii lotniczych. Gdy system wykryje potencjalny punkt aktywny, powiadamia epidemiologów pracujących w BlueDot o swoim odkryciu. Jeśli lekarze podejrzewają, że aktywny punkt może doprowadzić do realnego zagrożenia, BlueDot wysyła ostrzeżenie do firm i rządów współpracujących z nimi. W przypadku koronawirusa taki alert – ostrzeżenie został wysłany 31 grudnia. Na tydzień przed pierwszymi doniesieniami mediów na temat wirusa z Wuhan.
Jak mówi doktor Khan jego celem jest wczesne wykrycie ognisk chorobotwórczych i przekazanie informacji rządom i firmom , „aby mogli podejmować mądrzejsze decyzje w celu ochrony siebie i otaczających ich osób”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię