Maseczki w walce z koronawirusem. Co trzeba wiedzieć? Odpowiadamy.

Wszyscy doskonale wiemy że najlepiej zarabia się na… strachu. W związku z tym, o ile dla większości z nas koronawirus jest czymś co spędza sen z powiek to jest już spora grupa osób które na wirusie z Chin chcą po prostu zarobić.

Wystarczy choćby wejść na sklepy internetowe takie jak Amazon, eBay i Allegro. Coraz częściej przy tytułach ofert sprzedaży maseczek możemy przeczytać dopisek „koronawirus”.

Nie jest również przypadkiem że artykuły związane z ochroną osobistą przed zakażeniami, jak np. maseczki antywirusowe, ochronne czy chirurgiczne, od 3 dni znajdują się na szczycie wyszukiwań w Allegro. Sprzedający oferują jednorazowe maseczki chirurgiczne, oznaczając je jako „antywirusowe koronawirus” albo antysmogowe.

Oprócz tego proponują też płyny do dezynfekcji, rękawiczki lateksowe, a nawet pełny zestaw ochronny czy sterylizator ozonowy UV.

Czy maseczka ochroni przed koronawirusem?

Wirusolodzy są zdania, że maski są głównie potrzebne w ośrodkach medycznych – maski, które można kupić w internecie, aptece czy sklepach, nie gwarantują ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Mało tego: noszenie takiej maseczki przez cały dzień sprawi, że będzie wilgotna, a co za tym idzie, będzie stwarzała potencjalnie dobre warunki do rozprzestrzeniania się choroby.
Maseczki zmniejszają jedynie ryzyko jego roznoszenia drogą aerozolową. Osoby z infekcjami dróg oddechowych, kaszlące czy kichające, które mają maskę, nie roznoszą choroby drogą kropelkową. Podkreśla, że aby faktycznie ochronić drogi oddechowe przed wirusem, potrzebne są maski specjalistyczne z filtrami. A i to nie wszystko. Dopiero kompletny strój ochronny, obejmujący również ochronę oczu, dłoni oraz reszty ciała specjalnym kombinezonem daje ochronę w kontakcie z wirusem. Niemniej ważne jest dbanie o higienę rąk i unikanie dotykania dłońmi ust oraz nosa.

W kwestii ochrony przed zarażeniem koronawirusem mówimy o specjalistycznej masce wyposażonej w filtr klasy co najmniej N95, czasami, przy dużym narażeniu, wskazane są maski z filtrem klasy N99 .

Przykład skutecznej maski znajdziesz TUTAJ

Jak uchronić się przed wirusami?

Lekarze przypominają, że choroba jest przenoszona drogą kropelkową. Dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich podstawowych zasad, które na co dzień pozwalają nam unikać wirusów. Musimy pamiętać o tym, by myć ręce po powrocie do domu, unikać kontaktu z osobami zakażonymi. Ale przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Nie chodzimy w butach i kurtce po mieszkaniu, myjmy ręce. I pamiętajmy o tym że ponad 90% chorych ma szansę na całkowite wyzdrowienie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię